MSZ Niemiec: pokój w Europie jest zagrożony

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział dziś, że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Steinmeier jest gospodarzem spotkania w Poczdamie szefów dyplomacji krajów OBWE.

W wywiadzie dla gazety kół gospodarczych „Handelsblatt” Frank-Walter Steinmeier ostrzegł, że pokój w Europie, traktowany w ostatnich dekadach jako coś oczywistego, jest znów zagrożony.

„Troska o bezpieczeństwo Europy znajduje się w centrum naszej politycznej agendy, choć jeszcze kilka lat temu trudno było to sobie wyobrazić” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem konfrontacja między blokami odczuwalna była już przed konfliktem na Ukrainie „nie jako antagonizm między komunizmem i kapitalizmem lecz jako spór o właściwy społeczny porządek – o wolność, demokrację, praworządność i prawa człowieka, a także jako zmagania o geopolityczne strefy wpływów”.

Polityk skrytykował Rosję, która – jak zaznaczył – anektując Krym „podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego”.

Szef MSZ Niemiec jest gospodarzem nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE. Do Poczdamu ma przyjechać 40 szefów dyplomacji, w tym Witold Waszczykowski. USA i Rosja będą reprezentowane przez przedstawicieli niższego szczebla. Temat obrad ma być m.in. sytuacja na Ukrainie. Frank-Walter Steinmeier zamierza przedstawić kolegom z innych krajów swoją nową inicjatywę rozbrojeniową.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl