fot. PAP/EPA

Ataki terrorystyczne w Europie

Europa ponownie mierzy się z atakami terrorystycznymi. Do zamachów we Francji i Belgii przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Jednocześnie okazuje się, że napastnik z Brukseli był nielegalnym imigrantem, który do Europy przybył przez włoską wyspę Lampedusa.

Francja żyje w strachu. W ubiegły piątek nożownik zabił nauczyciela w miejscowości Arras na północy kraju. Wiadomo już, że działał w imieniu tzw. Państwa Islamskiego.

– Stał na dziedzińcu szkoły i próbował zabić więcej osób – mówił funkcjonariusz francuskiej policji, Sliman Hamzy.

W poniedziałek do tej samej szkoły, w której rozegrał się dramat, przyszło zgłoszenie o podłożeniu bomby. Dziś groźby podłożenia ładunków wybuchowych zostały skierowane do ośmiu francuskich lotnisk oraz na jedno lotnisko w Belgii. W miniony poniedziałek w Brukseli Tunezyjczyk przeprowadził tam atak terrorystyczny. Zginęło dwóch obywateli Szwecji, a jedna osoba została ranna.

– W przypadku tego ataku terrorystycznego nie możemy odwracać wzroku od faktu,  że osoba, która go dokonała, pochodziła z nielegalnej migracji. I to jest coś, z czym musimy się zmierzyć, a możemy to zrobić tylko wtedy, gdy zrobimy to w skoordynowany sposób – podkreślał premier Belgii, Alexander de Croo.

Okazuje się, że zamachowiec przybył do Europy w 2011 roku, nielegalnie przypływając na włoską wyspę Lampedusa. Stamtąd udał się do Szwecji. Stąd także zaniepokojenie tamtejszych władz.

– Musimy być w stanie chronić nasze granice. Musimy wiedzieć, kto jest w Szwecji. Czy ktoś jest tu legalnie czy nielegalnie – akcentował premier Szwecji, Ulf Kristersson.

Zamachowiec z Brukseli zginął podczas policyjnej obławy. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Do groźnego incydentu doszło także dziś w Berlinie. Koktajlami mołotowa – czyli podpalonymi butelkami, napełnionymi benzyną – została obrzucona synagoga. Nie ulega wątpliwości, że zagrożenie terrorystyczne wisi obecnie niemal nad całą Europą Zachodnią. Komisja Europejska proponuje nowe rozwiązania.

– Komisja Europejska zaproponowała, że jeśli dana osoba zostanie uznana za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, państwa członkowskie będą miały prawo do zmuszenia jej do opuszczenia kraju. Jest to zawarte między innymi w naszym pakcie o azylu i migracji – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Ten sam pakt nie rozwiązuje jednak problemu, tylko go pogłębia, bo zakłada relokację nielegalnych imigrantów do wszystkich państw członkowskich, m.in. do Polski, która dzięki dotychczasowej polityce nie musi zmagać się z atakami terrorystycznymi.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl