fot. pixabay.com

MSWiA przygotowało projekt noweli specustawy ukraińskiej – Ukraińscy mieszkający w Polsce będą musieli dołożyć się do kosztów swojego utrzymania

Ukraińcy mieszkający w Polsce będą musieli dokładać się do kosztów swojego utrzymania. Obowiązkiem będzie dla nich także posiadanie numeru PESEL. Ponadto uszczelniony zostanie system świadczeń tak, aby zapobiec ich wyłudzaniu przez obywateli Ukrainy. Takie zmiany zakłada projekt noweli specustawy ukraińskiej.

Przepisy przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będą one m.in. umożliwiać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych uzyskiwanie od Straży Granicznej historii przekraczania granicy przez Ukraińców. Dzięki temu będzie można stwierdzić, komu należą się świadczenia.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1584422435633303552

Projekt zmian jest m.in. odpowiedzią na nadużycia w tym zakresie – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

– Chcemy, żeby ze świadczeń skorzystali wszyscy obywatele (uchodźcy) z Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju. Dla nich też chcemy programu „Rodzina 500 plus”, wyprawki szkolnej czy innych świadczeń, które przysługują wszystkim obywatelom naszego kraju. (…) Dopływały do nas sygnały, że część osób pobierających świadczenia wracało na Ukrainę, bo obecny przepis mówił, że jeżeli ktoś w ciągu 30 dni nie opuści naszego kraju, to może z tego korzystać. Ktoś wyjeżdżał i wracał tylko po zasiłek. Chcemy to ukrócić, żeby nie było wyłudzania pieniędzy – podkreślił Stanisław Szwed.

Poza tym aspektem chodzi także o aktywizację Ukraińców na rynku pracy. Służyć ma temu m.in. zobowiązanie uchodźców do partycypowania w kosztach ich utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Na pomoc uchodźcom Polska przeznaczyła już 5,5 mld złotych. Rząd uważa, że na tak szerokie wsparcie dalej nas nie stać, stąd propozycja zmian w specustawie. Projekt przepisów jest obecnie na etapie konsultacji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl