MSWiA: powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego – jest projekt ustawy

W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować nieprawidłowościami w służbach mundurowych, przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej przez funkcjonariuszy – poinformował w piątek resort, który przygotował projekt ustawy o BNW.

Jak podkreślał wielokrotnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak nadzór ministra nad służbami jest niewystarczający.

„Służby muszą działać w sposób przejrzysty a minister musi mieć nad nimi realny, a nie teoretyczny nadzór. Nowe przepisy pozwolą na lepszą kontrolę i zarazem usprawnią funkcjonowanie formacji podległych MSWiA” – mówił minister cytowany w komunikacie resortu.

W myśl projektu BNW zajmie się wszelkimi nieprawidłowościami w pracy funkcjonariuszy, w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. Biuro ma również weryfikować kandydatów na wyższe stanowiska w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Ma sprawdzać, czy nie popełniali oni nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji.

Jak podkreśla MSWiA nadal będą istnieć Biura Spraw Wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających. Biuro nie będzie posiadać uprawnień śledczych.

PAP/RIRM

drukuj