MSWiA: Z powodu wychłodzenia zmarło już 39 osób; pomóżmy bezdomnym

Od listopada w wyniku wychłodzenia zmarło już 39 osób – podało MSWiA. W związku z zapowiadanymi na weekend mrozami ministerstwo i służby apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

Synoptycy na ten weekend przewidują mrozy, które nocą mogą dochodzić nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Z tego powodu MSWiA apeluje o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby – w szczególności bezdomne i starsze – których życie może być zagrożone.

Od początku listopada minionego roku z powodu wychłodzenia zmarło już 39 osób. Ministerstwo przypomina, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe m.in. 112 i 997, a informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

Zimą policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe i pustostany.

„Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym zawsze proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach” – przypomina MSWiA.

Ministerstwo przestrzega także przez niebezpieczeństwem zatrucia tlenkiem węgla. Od października minionego roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 3 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,8 tys. osób zostało poszkodowanych. W zdarzeniach tych 46 osób poniosło śmierć.

Według MSWiA, przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna apeluje o niezatykanie i niezaklejanie przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla.

Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem, jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl