fot. https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

MSWiA: Nastąpią zmiany w ustawie sankcyjnej

Będą zmiany w ustawie sankcyjnej. O szczegółach poinformował w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

24 kwietnia została ogłoszona pierwsza lista sankcyjna. Objęła 15 osób fizycznych i 35 podmiotów gospodarczych. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceminister Maciej Wąsik przedstawił posłom informacje nt. funkcjonowania narzędzia. Szef MSWiA uchylił dwie decyzje o wpisie na listę, ponieważ podmioty znalazły się na unijnej liście sankcyjnej.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1544270641699999744

Rząd na bieżąco weryfikuje działanie ustawy i dziś przyjął jej nowelę – mówił Maciej Wąsik.

– Chcemy wpzowadzić nowy instrument – zarząd wobec podmiotów, które są na liście sankcyjnej, których interes pracowników tego wymaga. Nie do wszystkich podmiotów będziemy to stosować. Jest to instrument zarządu przymusowego, czyli podmioty będą mogły prowadzić nadal swoją  działalność, ale w zarządzie przymusowym. Celem zarządu będzie przygotowanie podmiotów do sprzedaży, jeżeli polskie prawo mówi, że sprzedaż może się odbywać w porozumieniu za zgodą właścicieli. Jeżeli takiej zgody nie będzie, to sąd będzie mógł zarządzić sprzedaż takiego podmiotu – oznajmił wiceszef MSWiA.

Prawo pierwokupu będą miały spółki, w których ponad 50 proc. udziałów będą mieli pracownicy danej firmy. Nowela zakłada też, że w przypadku braku środków na wypłatę pensji dla pracowników z powodu zamrożenia środków, będzie mógł zostać użyty Fundusz Świadczeń Gwarantowanych. W wyjątkowych przypadkach będzie możliwe dokonanie wywłaszczenia dotychczasowego właściciela objętego sankcjami przedsiębiorstwa za odszkodowaniem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl