MSWiA czeka na propozycję Związku Policjantów ws. porozumienia dot. wzrostu płac i poprawy warunków pracy

Do połowy listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka na pisemną propozycję Związku Policjantów w sprawie porozumienia dotyczącego wzrostu płac i poprawy warunków pracy. 

Resort przedstawił ofertę reprezentantom NSZZ Policjantów. Według wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, nie do wszystkich funkcjonariuszy dotarła jednak szczegółowa informacja na temat propozycji rządu.

Ministerstwo przypomina, że od 1 maja br. podwyżki otrzymało dodatkowo ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Na ten cel przeznaczono 150 mln złotych.

Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 złotych. Kolejne podwyżki zaplanowano od 1 lipca – przeciętnie o 253 zł na etat. W sumie od 3,5 roku, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość, na etat średnia podwyżka wynosiłaby blisko 1 tys. 100 zł – mówi wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

– Po ostatnim spotkaniu, które niedawno się odbyło, przyjęliśmy propozycję związków zawodowych, aby poczekać na ich stanowisko odnośnie przedłożonej na piśmie propozycji porozumienia do mniej więcej połowy listopada. Czekamy więc na stanowisko gremiów statutowych związków zawodowych. Mamy nadzieję, że będzie ono realistyczne i pozytywne, że będziemy mogli to porozumienie, zawierające te punkty, podpisać i przystąpić do wspólnej realizacji poszczególnych punktów tego porozumienia – wyjaśnił Jarosław Zieliński.

Resort zaproponował także odpłatność za godziny ponadwymiarowe w wysokości 100 procent. Inna propozycja zakłada odejście od wymogu 55 lat życia w kwestii przejścia na emeryturę. Pozostałby tylko wymóg 25 lat służby. Mimo tych propozycji część policjantów prowadzi protest. Podczas akcji „Znicz” wielu funkcjonariusze wzięło zwolnienia lekarskie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl