Autorstwa TUBS - Praca własna Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator. Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist. Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Europe laea location map.svg (przez Alexrk2). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: BlankMap-World6.svg (przez Canuckguy). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Azerbaijan location map.svg (przez Uwe Dedering). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Moldova location map.svg (przez NordNordWest). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Cyprus location map.svg (przez NordNordWest). Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Georgia location map.svg (przez NordNordWest)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14629759

Monachium: prezydent Mołdawii, Maia Sandu, zaapelowała o pilne wsparcie w dziedzinie obrony powietrznej

Prezydent Mołdawii, Maia Sandu, wezwała państwa Zachodu do udzielenia jej krajowi pilnego wsparcia w dziedzinie obrony powietrznej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wzrostem zagrożenia w tym regionie Europy.

Prezydent Mołdawii wskazała, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla jej kraju, choć – jak zaznaczyła – potencjalna inwazja nie jest ani bliska, ani nieuchronna.

„Kiedy widzimy, co Rosja robi na Ukrainie, to rozumiemy, że posiadany przez Mołdawię status państwa neutralnego nie ochroni jej przed inwazją militarną” – stwierdziła Maia Sandu, dodając, że Kiszyniów „musi stanowić część nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa”.

Maia Sandu oznajmiła, że Moskwa prowadzi wobec jej kraju działania hybrydowe. Dodała, iż aktualnie najbardziej pilną sprawą jest zapewnienie Kiszyniowowi pomocy w obszarze obrony powietrznej.

Prezydent Mołdawii wskazała, że jej kraj oczekiwałby od zachodnich partnerów także wsparcia w ochronie infrastruktury informatycznej, bezpieczeństwa i kontroli granic, a także w zwalczaniu rosyjskiej propagandy.

„Dla naszego państwa jest niezwykle trudnym zadaniem samodzielne rozwiązywanie tych problemów” – powiedziała prezydent Maia Sandu.

W piątek w rozmowie z rumuńskimi mediami zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Geoana, poinformował, że władze Sojuszu Północnoatlantyckiego są gotowe przekazać Mołdawii pakiet broni defensywnej, wśród której wymienił m.in.: wsparcie w walce z zagrożeniami cybernetycznymi, propagandą i korupcją, a także zaoferować szkolenia dla pracowników służb państwowych.

W sobotę rząd Mołdawii Dorina Receana wydał oświadczenie, w którym wezwał do demilitaryzacji separatystycznego Naddniestrza, aby odzyskać w sposób pokojowy suwerenność oraz integralność terytorialną Republiki Mołdawii. W regionie tym stacjonuje ponad 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

„Demilitaryzacja tego regionu ma na celu ewakuację wojsk rosyjskich, czyli realizację zobowiązania, które podjęła sama Federacja Rosyjska w 1999 r. podczas szczytu OBWE w Stambule” – podkreślił w sobotnim komunikacie mołdawski rząd.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl