MON: informacja nt. spotkania ministra A. Macierewicza z prezydentem Ukrainy P. Poroszenko 24 sierpnia 2017 w Kijowie

Ostatnim punktem programu wizyty ministra Antoniego Macierewicza 24 sierpnia 2017 roku w Kijowie było spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem, ministrem obrony narodowej Stepanem Połtorakiem oraz ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem.

Omówiono kwestie związane z bardzo intensywną współpracą w dziedzinie obronności między oboma państwami, której najlepszym przykładem jest litewsko-polsko-ukraińska brygada LitPolUkrBrig stacjonująca w Lublinie. Minister Macierewicz podkreślił, że bez wolnej, suwerennej i zachowującej pełną integralność terytorialną Ukrainy Europa będzie niekompletna i nie będzie możliwa budowa trwałego systemu bezpieczeństwa. Przypomniał, że Polska będzie wspierać Ukrainę, ponieważ jej wojna w Donbasie jest w istocie wojną w obronie Europy.

Omawiano także kwestię wspólnych ćwiczeń wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w zakresie przygotowań i pełnionych przez nią dyżurów bojowych w ramach Grup Bojowych Unii Europejskiej. Prezydent Poroszenko wyraził wdzięczność za nieodmienne wsparcie suwerenności Ukrainy przez Polskę, a także za udział wojsk polskich w uroczystej paradzie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Rozmówcy poruszyli także kwestię integracji europejskiej Ukrainy oraz perspektyw jej wstąpienia do NATO, a także zasług, jakie w tej sprawie położył prezydent Lech Kaczyński. Odwołali się do postanowień Szczytów NATO w Bukareszcie i w Warszawie, odpowiednio w 2008 i 2016 roku. Zwrócili także uwagę na podobieństwo wątków przemówień, jakie prezydent Andrzej Duda oraz minister Macierewicz wygłaszali z okazji Święta Wojska Polskiego i tymi, które przedstawił na Majdanie prezydent Poroszenko, świadczące o takim samym postrzeganiu regionalnego kontekstu międzynarodowego i zagrożeń płynących ze strony Rosji. Minister Macierewicz podziękował za oprawę artystyczną kijowskich obchodów oraz podkreślenie przez stronę ukraińską udziału Wojska Polskiego.

W dalszej części spotkania dyskutowano kwestie związane z dalszym rozwojem współpracy przemysłowo-technicznej w dziedzinie obronności, ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczo-rozwojowych.

Po części plenarnej, minister Antoni Macierewicz odbył jeszcze półgodzinną rozmowę w cztery oczy z prezydentem Poroszenką.

 MON

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl