MNiSW przygotowało ok. 160 poprawek do projektu Konstytucji dla Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało pakiet około 160 poprawek do projektu Konstytucji dla Nauki. To już kolejna tura proponowanych zmian w tzw. Ustawie 2.0. O część z nich – jak podał wiceszef resortu Piotr Müller – wnioskował prezydent Andrzej Duda.

Poprawki zakładają m.in. wycofanie się z szybkiej ścieżki habilitacji za granty i możliwości wyboru rektora przez radę uczelni po zaopiniowaniu Senatu; rozszerzenie liczby czasopism, które otrzymają grant na dostanie się do międzynarodowych baz oraz dodatkowe uprawnienia dla dziedzin na uczelni B+.

Zdaniem prof. Wojciecha Polaka, wykładowcy akademickiego, większa część zaproponowanych poprawek to zmiany kosmetyczne, które niewiele zmieniają. Istota tej niekorzystnej ustawy pozostaje – wskazuje w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

– Nie wiem, jakie będą poprawki płynące z innych gremiów, ale na razie mówimy o poprawkach rządowych, więc może te poprawki płynące od partii politycznych, poszczególnych posłów czy grup posłów, będą daleko idące. Natomiast te (poprawki – red.) rządowe niewiele zmieniają. Ta ustawa tak jak była zła, tak i pozostaje zła. Jest to ustawa, która właściwie dewastuje zupełnie autonomie szkół wyższych w Polsce, która nadaje rektorowi władzę absolutną, niespotykaną nigdy w historii Polski. W innych krajach rektor też nie ma tak wielkiej władzy – mówi prof. Wojciech Polak.

Wykładowca akademicki zwraca też uwagę, że projekt Ustawy 2.0 w dalszym ciągu pozostawia m.in. surowy system oceny uczelni, który spowoduje, że wiele z nich, zwłaszcza te młode, będzie zdegradowanych i niedofinansowanych.

Konstytucja dla nauki, nazywana też Ustawą 2.0, jest obecnie procedowana w Sejmie. W najbliższy wtorek projektem przepisów ma zająć się Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl