fot. wikipedia.org

Komitet Stały RM zajmie się w czwartek projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce

W najbliższy czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Tak zwana „Konstytucja dla Nauki” to flagowy projekt przygotowany przez resort wicepremiera Jarosława Gowina. Ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce.

Przepisy mają zastąpić cztery obecnie obowiązujące ustawy. O połowę ma się też zmniejszyć liczba rozporządzeń.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w wywiadzie dla Polskiego Radia wskazał, że w dyskusji na forum Komitetu Stałego najprawdopodobniej pojawi się rozbieżność ze strony resortu finansów.

Taka jest natura funkcjonowania każdego rządu. Minister finansów musi dbać o to, aby wydatki publiczne były możliwie elastyczne. Szefowie innych resortów dbają z kolei o to, żeby obszary, za które odpowiadają, miały stabilną perspektywę finansowania. My mamy bardzo niskie nakłady na szkolnictwo wyższe. Ta ustawa głęboko zmieni, naprawi sytuację na polskich uczelniach niezależnie od tego, jak duży wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe nastąpi. Co do tego, że taki wzrost powinien nastąpić, to wszyscy się w rządzie zgadzamy. Pytanie jest o skalę i tempo – zaznaczył Jarosław Gowin.

Wyjściowy projekt ustawy reformującej szkolnictwo wyższe w Polsce wicepremier Jarosław Gowin przedstawił we wrześniu 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Od tego momentu trwały konsultacje społeczne i międzyresortowe. 22 lutego br. zaktualizowane propozycje przepisów zostały skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

RIRM

drukuj