Włochy: Polska szkoła w Rzymie świętuje 45-lecie działalności

Polska szkoła imienia Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie przy ambasadzie RP obchodzi jubileusz 45-lecia. „Nasze zadania nie zmieniają się; uczymy pielęgnowania polskości i miłości do Ojczyzny” – powiedziała PAP kierująca placówką Danuta Stryjak.

Początki placówki sięgają 1973 roku, kiedy wraz z powołaniem w Warszawie zespołu szkół ogólnokształcących dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, w Wiecznym Mieście otwarto taki punkt dla niewielkiej grupy uczniów, których rodzice pracowali w dyplomacji i polskich instytucjach.

Wydarzenia w Polsce począwszy od lat 80. sprawiły, że do Włoch zaczęły przybywać kolejne, duże fale polskiej emigracji, co zmieniło też profil szkoły. Zaczęły do niej chodzić zarówno dzieci emigrantów, jak i Polaków od dawna mieszkających we Włoszech.

Obecnie do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego, działającego w systemie szkół Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, uczęszcza około 600 uczniów. Większość z nich urodziła się we Włoszech i pochodzi z rodzin polsko-włoskich.

Zwraca się uwagę na wyjątkową rolę, jaką pełnią rodzice uczniów, którzy są gorącymi zwolennikami wychowywania dzieci w dwujęzyczności.

Uczniowie uczestniczą w polskich uroczystościach, organizowanych na przykład przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzymie i na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino. Przed kilkoma laty szkołę odwiedziła brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia Katy Carr, która zaprezentowała im swoje piosenki, między innymi o słynnym misiu Wojtku spod Monte Cassino.

Kierująca polską szkołą w Rzymie Danuta Stryjak powiedziała PAP w sobotę, w dniu obchodów jubileuszu: „Zadania szkoły nie zmieniły się od 45 lat; naszym najważniejszym celem jest uczenie w języku polskim i pielęgnowanie miłości do ojczyzny, nauczanie literatury oraz kultury i przez to – kreowanie tożsamości naszych uczniów”.

„To zadanie jest niezmienne. Zmieniały się rządy, system polityczny, a my w szkole mamy zawsze takie same dzieci, które z jednakowym zaangażowaniem i pasją przychodzą tutaj otwarte na polskość; my zaś uczymy tego umiłowania polskości, jak kochać ojczyznę daleko od niej” – dodała Danuta Stryjak.

Z okazji jubileuszu przygotowano spektakl w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl