fot. wikipedia

Ministrowie z partii Berlusconiego występują z rządu

Ministrowie z partii Silvio Berlusconiego Lud Wolności występują z gabinetu – ogłosił wicepremier i szef MSW Włoch Angelino Alfano, który jest sekretarzem generalnym tej partii. To wynik poważnego sporu w koalicji m.in. na tle planów podniesienia podatku VAT. 

Włochy stanęły w obliczu poważnego kryzysu rządowego, zaledwie pięć miesięcy po utworzeniu gabinetu premiera Enrico Letty.

Pięciu ministrów postanowiło złożyć dymisję w reakcji na apel przywódcy swego ugrupowania. Berlusconi wezwał ich do tego kroku po tym, gdy Letta zapowiedział, że prace nad projektem budżetu rozpoczną się dopiero po głosowaniu w parlamencie nad wotum zaufania dla jego gabinetu. To zaś oznacza, że 1 października z 21 do 22 procent podniesiony zostanie podatek VAT od dóbr konsumpcyjnych i usług. Nie zdążono bowiem podjąć kroków, aby do tego nie dopuścić.

Jednak w zgodnej opinii komentatorów sprawa VAT zaostrzyła definitywnie spór w koalicji centroprawicy i centrolewicy na tle przyszłości Berlusconiego, któremu grozi usunięcie z Senatu w związku z prawomocnym skazaniem za oszustwa podatkowe. Centrolewica opowiada się za wygaśnięciem jego mandatu.

PAP/RIRM

drukuj