Ministerstwo Zdrowia wprowadza stypendia dla pielęgniarek i położnych

Resort zdrowia wprowadza stypendia dla pielęgniarek i położnych. To element większego programu, dzięki któremu absolwenci tych kierunków otrzymają pomoc w znalezieniu pracy i podyplomowe wsparcie szkoleniowe.

Stypendia – jak napisał dziś „Nasz Dziennik” – mają być zachętą dla tych osób do pozostawania w wyuczonym zawodzie i podejmowania zatrudnienia w polskim systemie ochrony zdrowia. Ich wartość ma wynieść maksymalnie 2 tys. zł brutto.

Stypendia będą wypłacane na czas cyklu szkoleń zawodowych – przez rok. Warunkiem ich otrzymania będzie zatrudnienie na pełen etat w placówce leczniczej na terenie Polski.

W ocenie posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Ostrowskiego z sejmowej Komisji Zdrowia zachęty finansowe w postaci stypendiów to bardzo dobry pomysł.

– Nasz służba zdrowia boryka się z dramatycznym brakiem pielęgniarek i położnych. Mamy jeden z najniższych wskaźników pielęgniarek i położnych na 10 tys. mieszkańców w Europie. Każdy pomysł, który próbuje zaradzić tej sytuacji, jest dobry. Tutaj np. jakaś formuła wypłaty świadczenia pod warunkiem pozostania w Polsce. Wiemy ze statystyk, że okres, w którym pielęgniarka czy położna kończy wykształcenie, jest przełomowym, bo często rezygnuje ze swojego zawodu lub wyjeżdża za granicę. Dodatkowa pomoc w kwocie 2 tys. zł to nie jest mała suma i myślę, że może zachęcić do pozostania w zawodzie – podkreślił Krzysztof Ostrowski.

Obecnie w wyuczonym zawodzie pielęgniarki lub położnej pracy nie podejmuje 40 proc. absolwentów tych kierunków.

Projekty stypendialne dla takich osób mają ruszyć z początkiem października bieżącego roku. Oznacza to, że pierwsze stypendia zostaną przyznane już w trzecim kwartale przyszłego roku.

RIRM

drukuj