Autorstwa Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: Kolejne rozmowy z Czechami ws. Turowa 19 sierpnia

Na 19 sierpnia zaplanowano kolejną rundę rozmów z rządem Czech w sprawie działalności kopalni węgla kamiennego w Turowie. Jak podał resort, w czwartek w Pradze udało się przedyskutować kolejne kwestie.

Podczas czwartkowego spotkania strony pracowały nad wprowadzeniem do umowy zapisów, które wypracowane zostały podczas spotkań na szczeblu eksperckim – poinformowało również ministerstwo klimatu.

Rokowania mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na działalność kopalni w Turowie.

Skargę taką czeski rząd skierował do TSUE w lutym br. Zdaniem władz w Pradze rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Wydobycie nie zostało wstrzymane, ale polski rząd rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Pod koniec maja szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem ogłosił, że strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodzi się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

W czerwcu rząd Czech wniósł do Trybunału o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia. Komisja Europejska dołączyła natomiast jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce.

PAP

drukuj