fot. Krzysztof_Jasiński

W sobotę rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski

W sobotę, 30 czerwca, w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Mary Panny rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku w sposób szczególny zapraszamy kobiety w stanie błogosławionym oraz małżeństwa, które pragną potomstwa – wskazał o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Tuchowie.

Historia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego sięga XVII wieku.

– Już z XVII w. są zapisy kronikarskie, które mówią, że w Tuchowie na święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (…) gromadziły się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rzesze ludzi. Przychodzili niejako – jak czytamy w zapiskach ojców benedyktynów – do przebłagalni, aby pojednać się z Bogiem, uczestniczyć we Mszy św., przyjąć komunię i wysłuchać Słowa Bożego. W kronikach jest mowa, że już wtedy ten odpust trwał kilka dni – mówił o. Bogusław Augustowski CSsR.

„Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas” – to tegoroczne hasło tuchowskiego odpustu.

– Każdy Wielki Odpust Tuchowski już od ponad 40 lat ma swoje hasło. (…) W tym roku duszpasterskim skupiamy uwagę wokół Ducha Świętego, dlatego utworzyliśmy hasło: „Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas”. Chcemy przypominać o darach Ducha Świętego, które Matka Boża pomaga nam wypraszać – tłumaczył duchowny.

W codziennym planie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego znajduje się Eucharystia oraz nabożeństwa. Ważnymi punktami są także Wieczory Maryjne.

– Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, oprócz celebrowanych Eucharystii, (…) każdy dzień kończymy tzw. Wieczorem Maryjnym. W związku z tym, że w tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz piękny jubileusz 125-lecia przybycia redemptorystów do Tuchowa, postanowiliśmy, aby Wieczorne Maryjne miały akcent patriotyczny oraz redemptorystowski – powiedział.

W tym roku w sposób szczególny na tuchowski odpust zapraszamy kobiety w stanie błogosławionym oraz małżeństwa, które pragną potomstwa – podkreślił kustosz tuchowskiego sanktuarium.

– Czynimy to po raz pierwszy, ponieważ widzimy, że ten bolesny problem niepłodności jest znany wielu małżeństwom. Wobec tego chcemy uciekać się do Matki Bożej Tuchowskiej oraz św. Gerarda Majelli, który jest patronem matek w stanie błogosławionym – zaznaczył o. Bogusław Augustowski CSsR.

Cały program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego możemy znaleźć na stronie www.sanktuariumtuchow.pl.

RIRM

drukuj