fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Klimatu chce zmian w systemie gospodarki odpadami

Ministerstwo Klimatu przedstawiło propozycje zmian w systemie gospodarki odpadami. Mają one zahamować wzrost opłat za odpady.

Wśród propozycji jest m.in. zmiana stawki maksymalnej dla nieruchomości niezamieszkałych i możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków. Resort chce także utrzymania korzystnej metody obliczania poziomu recyklingu przez gminy.

– Utrzymujemy metodę z lat wcześniejszych – z 2019 roku. To pozwoli gminom zaoszczędzić naprawdę bardzo duże kwoty. Propozycja dotyczy czterech frakcji, a nie pięciu. Kolejna zmiana to określenie racjonalnych, stopniowych poziomów recyklingu dla gmin. Chcemy po prostu, aby na samorządy nie była narzucona pewna terapia szokowa, ale by ustawodawca powoli wskazywał, jak poziomy powinny wyglądać. Stąd nasze propozycje zmian legislacyjnych – oznajmił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

W propozycjach pojawiła się też możliwość nieodbierania odpadów biodegradowalnych od gospodarstw, które zadeklarują, że kompostują je samodzielnie.

Resort klimatu chce także zwiększenia odpowiedzialności karnej za zaśmiecanie miejsc publicznych i pól do 5 tys. zł oraz do 8 lat więzienia za porzucanie odpadów niebezpiecznych.

Na konferencji prasowej samorządowcy pozytywnie odnosili się do propozycji. Mówili, że nowe regulacje będą prowadzić do obniżenia kosztów całego systemu i ustabilizowania cen.

RIRM

drukuj