Ministerstwo Infrastruktury finalizuje prace nad prawem zaostrzającym przepisy ruchu drogowego

Ministerstwo Infrastruktury finalizuje prace nad prawem zaostrzającym przepisy ruchu drogowego. Niebawem nowe rozwiązania – jak zapewnia szef resortu Andrzej Adamczyk – trafią do Rady Ministrów.

To realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego – dodatkowe rozwiązania, które mają eliminować z ruchu tzw. piratów drogowym. Mowa m.in. o pierwszeństwie dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczeniu prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Wdrażana ma być też zasada, że kierowca będzie mógł stracić prawo jazdy przy przekroczeniu 50 km/h poza terenem zabudowanym.

Zmiany mają zmniejszyć ilość i śmiertelność wypadków na polskich drogach. Kończymy już prace nad przepisami – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Przygotowywane są rozwiązania prawne, o których mówił premier. Niebawem będziemy gotowi, aby skierować propozycję pracy do rządu, a później do Parlamentu. W zakresie obowiązków kierowców, szczególnie wobec pieszych, na rozwiązania dotyczące ograniczenia prędkości, szczególnie w tej porze nocnej. Te rozwiązania, o których mówił premier są przekuwane w tej chwili w formę legislacyjną, prawną – oznajmił Andrzej Adamczyk.

Powołany ma być też fundusz, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak: przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Słuszność zmian przepisów potwierdzają dane dot. m.in. współczynnika wypadków na 1 tys. mieszkańców. Polska ma jeden z najwyższych w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl