fot. https://www.gov.pl

Ministerstwo Finansów rozważa przesunięcie o trzy miesiące terminu zapłaty podatku CIT

Ministerstwo Finansów rozważa przesunięcie terminu złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku CIT. Prowadzone są prace, które przedłużą termin złożenia rozliczenia i zapłaty podatku o trzy miesiące – poinformowało MF we wtorkowym komunikacie.

„Ministerstwo Finansów prowadzi prace w kierunku wydania rozporządzenia przesuwającego o 3 miesiące, czyli do 30 czerwca br. zarówno termin składania CIT-8, jak i termin zapłaty podatku za 2022 r. wykazanego w zeznaniu rocznym” – poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie.

Resort zaznaczył, że wydłużenie terminu dla składania zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. będzie dotyczyć wszystkich podatników. To oznacza, że termin zostanie wydłużony zarówno dla złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu czy też poniesionej straty w roku podatkowym, jak i dla wpłaty „podatku należnego wykazanego w zeznaniu, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ostateczne terminy sprawozdawcze za rok 2022 – jeśli rok obrotowy jest równy kalendarzowemu – przypadają na 31 marca 2023 r. w zakresie sporządzenie sprawozdania finansowego, 30 czerwca 2023 r. w kwestii zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz na 15 lipca 2023 r. w zakresie złożenia sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym.

„Obowiązkami sprawozdawczymi objęte są wszystkie jednostki stosujące ustawę o rachunkowości: jednostki sektora prywatnego; organizacje non-profit; jednostki sektora finansów publicznych” – podał resort.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że w ubiegłym roku terminy sprawozdawcze były dłuższe z uwagi na pandemię COVID-19.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl