fot. twitter.com

917 tys. ton cukru wyprodukowano w tym sezonie w Krajowej Grupie Spożywczej

Zakończyła się kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej, cukrownie należące do spółki wyprodukowały ponad 917 tys. ton cukru – poinformowała we wtorek KGS.

Kampania trwała średnio 114 dni i w porównaniu do poprzedniego roku była dłuższa o 9 dni. Spółka zakontraktowała ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych na areale o powierzchni 104 tys. hektarów. Umowy kontraktacji zawarło 12,5 tys. plantatorów. W siedmiu cukrowniach Spółki uzyskano ponad 917 tys. ton cukru.

Średni plon buraków wyniósł blisko 63 ton z hektara i był to wynik lepszy niż w poprzedniej kampanii. Średnia polaryzacja (zawartość cukru w burakach) skupowa wyniosła 16,7 proc. Natomiast najwyższą średnią polaryzację miały buraki cukrowe dostarczone przez plantatorów do Cukrowni Krasnystaw – 17,6 proc. (woj. lubelskie).

W ocenie przewodniczącego Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A., Józefa Paweli, ostatnia kampania cukrownicza przebiegała bardzo sprawnie.

Kampania cukrownicza 2022/2023 ruszyła na początku września 2022 roku. Jako pierwsza rozpoczęła pracę cukrownia Malbork.

W ubiegłym roku spółka wyprodukowała 928 tys. ton cukru.

KGS jest największym producentem cukru w Polsce, jej udział w rynku stanowi ok. 40 proc. Do spółki należą cukrownie: Malbork, Dobrzelin, Nakło, Kluczewo, Kruszwica, Werbkowice i Krasnystaw. Spółka posiada ponadto cukrownię w Mołdawii.

Krajowa Grupa Spożywcza powstała z przekształcenia w kwietniu zeszłego roku Krajowej Spółki Cukrowej, do której dołączono 14 podmiotów takich jak m.in. Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego.

W Polsce działają jeszcze trzy inne koncerny – niemieckie firmy: Pfeifer & Langen Polska S.A., Nordzucker Polska oraz Suedzucker Polska mające w sumie 10 cukrowni.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl