fot. PAP/Rafał Guz

Minister zdrowia zapowiada zmiany m.in. w pakiecie onkologicznym

Zmiany w zasadach funkcjonowania pakietu onkologicznego i uruchomienie dodatkowych rezydentur dla lekarzy geriatrów zapowiedział, na spotkaniu z Naczelną Radą Lekarską, minister zdrowia Marian Zembala.

Prof. Zembala poinformował, że w październiku w Białymstoku, Poznaniu i Krakowie zostaną uruchomione rezydentury dla lekarzy internistów, którzy chcieliby uzyskać specjalizację w zakresie geriatrii.

Ma to być odpowiedź na wskaźniki demograficzne mówiące o starzeniu się polskiego społeczeństwa. Zmiany w funkcjonowaniu pakietu onkologicznego mają dotyczyć m.in. uproszczenia procedur związanych z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Prezes NRL dr Maciej Hamankiewicz mówi, że spotkanie z ministrem zdrowia miało wymiar historyczny.

– Minister zdrowia, po czterech latach nieobecności w samorządzie lekarskim, nie tylko, że sam zechciał nas odwiedzić i bardzo szczegółowo omówić wiele problemów dotyczących ochrony zdrowia, ale przybył również wraz z całą swoją ekipą – wiceministrami i dyrektorami departamentów, wydając konkretne zalecenia w konkretnych sprawach do rozwiązania już w najbliższych tygodniach. To dobra wróżba na dobrą współpracę, a dla chorych nadzieja na to, że ich los będzie lżejszy – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.                

Naczelna Rada Krytykowała pakiet onkologiczny, wprowadzony przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. W połowie kwietnia izba złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych jego rozwiązań.

RIRM

drukuj