fot. Tomasz Strąg

Minister Z. Ziobro chce przygotować kodeks dla sędziów dot. zachowania w mediach społecznościowych

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o przygotowanie kodeksu etyki regulującego zachowania sędziów w mediach społecznościowych. Według resortu, opracowanie zasad ma oczyścić środowiska sędziowskie z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Propozycja ministra sprawiedliwości ma związek z hejtowaniem i szkalowaniem niektórych sędziów w internecie. Proceder opisał Onet.pl. Według doniesień portalu, w akcję zaangażowani mieli być m.in. były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i członkowie KRS.

Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, wskazał, że inicjatywa Zbigniewa Ziobro ma skończyć z „mową nienawiści” wśród sędziów.

– Zostało wystosowane przez ministra Zbigniewa Ziobro pismo do KRS, ponieważ to KRS odpowiada za funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w zakresie działalności sędziów. Wiemy, że dotychczas w poprzednim składzie, w poprzednim kształcie Krajowej Rady Sądownictwa była bardzo duża pobłażliwość dla sędziów, taki źle pojęty interes zawodowy, źle pojmowana solidarność zawodowa. My z tym kończymy i chcemy, aby sędziowie ponosili zawsze odpowiedzialność za swoje działania, szczególnie jeśli chodzi o „mowę nienawiści” w mediach społecznościowych – zaznaczył Jan Kanthak.    

Prezydium KRS zażądało wyjaśnień od członków Rady, którzy mieli się angażować w szkalowanie innych sędziów w mediach społecznościowych. Zdaniem KRS, niezbędne jest zbadanie wszystkich doniesień medialnych przez organy ścigania i przez właściwego rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

RIRM

drukuj