PAP/Piotr Nowak

Min. Z. Ziobro: Akt oskarżenia ws. grupy przestępczej, która wprowadziła na rynek ponad pół tony dopalaczy

Do sądu trafił akt oskarżenia ws. grupy przestępczej, która wprowadziła na rynek ponad pół tony dopalaczy; ich wartość wyniosła 14 mln zł – poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak dodał, u członków grupy zatrzymano kolejne 130 kg takich środków.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej minister podkreślił, że przez kilka ostatnich lat rządów poprzedników słusznie zwracano uwagę na to, że państwo nie radzi sobie z handlarzami dopalaczami.

„Słyszeliśmy zapowiedzi kiedyś od pana premiera Donalda Tuska, który odgrażał się niezwykle daleko idącymi konsekwencjami wobec handlarzy dopalaczami, ale kończyło się jak zwykle na słowach. My od słów przeszliśmy do czynów” – powiedział.

Podkreślił, że oprócz zmian w przepisach uruchomiono intensywne śledztwa, których celem było rozbicie grup przestępczych zajmujących się tym procederem.

„Dopiero co do sądu trafił akt oskarżenia (…) w sprawie prowadzonej przez lubelski wydział Prokuratury Krajowej do walki z przestępczością zorganizowaną przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej składającej się z 25 osób” – poinformował. Minister dodał, że grupa ta „ma na sumieniu cztery młode osoby”, które zmarły wskutek zażycia zakupionych od nich środków.

Minister sprawiedliwości poinformował, że łączna ilość dopalaczy wprowadzonych przez grupę na rynek to ponad pół tony, które sprzedano za ok. 14 mln zł. Dodatkowo u sprawców udało się zatrzymać środki o wadze 130 kg.

„To środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne, których wartość rynkowa sięgała 3 mln zł” – dodał minister.

Jak poinformowano, wśród członków grupy doszło do zabezpieczeń majątkowych, które pozwolą w przyszłości dochodzić odszkodowań przez ofiary i osoby pokrzywdzone.

Minister Zbigniew Ziobro wskazał jednocześnie na dwa inne akty oskarżenia związane z „tragediami i śmiercią młodych ludzi”. Jak mówił, łódzcy prokuratorzy doprowadzili do wniesienia aktu oskarżenia wobec członków grupy przestępczej winnych śmierci 12 młodych osób zażywających kupione od nich dopalacze.

„A z kolei Śląski Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej skierował akty oskarżenia wobec osób, które mają na sumieniu osiem ofiar śmiertelnych” – dodał.

„Proszę popatrzeć, ile młodych ludzi straciło swoje życie” – podkreślał.

Głos na konferencji zabrała też zastępczyni Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji prok. Beata Marczak.

Poinformowała ona, że grupa przestępcza, o której mowa, działała na przestrzeni czterech lat – od 2014 r. do 2018 r. – a wśród oskarżonych znajduje się osoba odpowiedzialna za kierowanie grupą.

Prokurator wskazała, że przestępcy zajmujący się handlem dopalaczami specjalizują się – początkowo dopalacze sprzedawane były w punktach stacjonarnych, następne handel przeniósł się do internetu, co pozwala na jeszcze większe zasięgi. W ten sposób handlowali też członkowie grupy, której dotyczy akt oskarżenia.

„Prześledzonych zostało ok. 200 tys. transakcji dotyczących zakupu narkotyków praktycznie w całej Polsce, zwłaszcza na południu” – mówiła prok. Beata Marczak. Pieniądze ze sprzedaży lokowane były za pomocą tzw. „słupów” na specjalne rachunki bankowe.

Prokurator przypomniała też, że od sierpnia 2018 r. dopalacze traktowane są na równi z narkotykami. Na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozi kara nawet do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do lat dwunastu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl