fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister J. Czaputowicz odwiedził Macedonię

Przyszłość Macedonii i jej starania na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej oraz NATO były motywem przewodnim poniedziałkowej wizyty ministra Jacka Czaputowicza w tym kraju. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Skopje m.in. z ministrem spraw zagranicznych Macedonii Nikolą Dimitrovem.

Szefowie dyplomacji Polski i Macedonii wspólnie zainaugurowali VII Konferencję Skopijską.

Konferencja Skopijska to doskonała platforma, która pozwala nam czerpać z polskich doświadczeń jeszcze z okresu przedakcesyjnego – mówił Nikola Dimitrov, minister spraw zagranicznych Macedonii.

– Chcemy zademonstrować solidarność z narodem macedońskim; pokazać, że jako Unia Europejska czekamy na was – zaznaczył Jacek Czaputowicz

Polska chce być aktywna nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też na południu kontynentu, zwłaszcza na Bałkanach Zachodnich – podkreślał jeszcze przed przylotem do Macedonii minister Jacek Czaputowicz.

– Jest to wyraz poparcia dla naszych partnerów – takich jak Bułgaria czy Węgry – dla których obszar ten jest priorytetowy – oznajmił.

Bałkany Zachodnie to obszar, którego ważną częścią jest skonfliktowana z Grecją Macedonia. Porozumienie obu państw jest coraz bliższe, trwają negocjacje.

– To najtrudniejszy krok, jaki musimy zrobić. Staramy się wypracować atmosferę godnego kompromisu, aby właśnie w taki sposób – jako godny – był on odebrany przez obie strony – wskazał Nikola Dimitrov.

Przyszłość Macedonii i dialog na linii Skopje–Ateny to temat, który zdominował dwustronne rozmowy ministrów Jacka Czaputowicza i Nikoli Dimitrova. W sporze z Grecją Macedonia wyraża gotowość do zmiany nazwy państwa. Kompromis nie może jednak oznaczać rezygnacji z własnej tożsamości.

– Dostrzegamy potrzebę i oczekiwanie strony macedońskiej, zwrócenie uwagi na pewne kwestie dotyczące tożsamości, dlatego też będziemy starać się stworzyć odpowiednie środowisko, w ramach którego zostanie wypracowane porozumienie, konsensus – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji wpisuje się także we wciąż aktualną dyskusję o Holocauście. Minister Jacek Czaputowicz upamiętnił 75. rocznicę deportacji macedońskich Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Przy okazji uroczystości szef polskiego MSZ spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holocaustu.

– Pan Yazdgerdin powiedział, że cieszy się z naszych rozmów z Izraelem, z pracy grupy roboczej pod przewodnictwem ministra Bartosza Cichockiego – poinformował.

To kolejny dobry sygnał dla relacji polsko-amerykańskich. Kołem napędowym jest tutaj współpraca obronna i to ona może zbliżyć także Warszawę i Skopje. Już dziś Polska chce odegrać znaczącą rolę przy modernizacji macedońskiej armii.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Macedonii potwierdza wolę współpracy w takich dziedzinach jak gospodarka, obronność, kultura czy edukacja.

TV Trwam News/Szymon Kozupa/RIRM

drukuj