fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

Minister edukacji spotkała się z prezesem Fundacji From the Depths

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się w czwartek z Jonnym Danielsem prezesem Fundacji From the Depths, która współpracuje z osobami ocalałymi z Holokaustu oraz ze społecznościami żydowskimi. Głównym tematem spotkania była edukacja historyczna.

W spotkaniu uczestniczyli również wiceminister edukacji Maciej Kopeć, a także amerykański aktor znany z roli Supermana i jednocześnie producent telewizyjny Dean Cain oraz przedstawiciele Warsaw Institute.

Jak poinformowało po spotkaniu Ministerstwo Edukacji Narodowej, jego głównym tematem była edukacja historyczna. Minister Anna Zalewska mówiła m.in. o inicjatywach podejmowanych przez MEN na rzecz dialogu polsko-izraelskiego oraz nauczaniu historii.

„Istotne jest promowanie polskiej historii w świecie, opowiadanie o bohaterskich postawach i edukowanie młodzieży” – powiedziała, cytowana w komunikacie, szefowa MEN. Podkreślała również, że wdrażana obecnie reforma edukacji zakłada także wzmocnienie nauczania historii w szkołach. Uczestnicy spotkania dyskutowali również o roli nowych mediów i sztuce filmowej w edukacji historycznej.

Fundacja From the Depths to organizacja non profit, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości pomiędzy Polakami i Żydami. Fundacja współpracuje z osobami ocalałymi z Holokaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej. Założyciel i prezes Fundacji Jonny Daniels był inicjatorem oraz organizatorem obchodów 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fundacja przyznaje odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, ale ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem. W poniedziałek odznaczenia otrzymały siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz – pośmiertnie – rodzina Jana Kawczyńskiego. W ubiegłym roku, gdy odznaczenia przyznano po raz pierwszy, uhonorowani zostali: Ryszard Żabiński, rodzina Skoczylasów i Natalia Borkiewicz.

PAP/RIRM

drukuj