fot. PAP/Jakub Kamiński

Polska i Ukraina podpisały deklarację ws. nauczania polskiej mniejszości w języku ojczystym

Polska i Ukraina podpisały deklarację gwarantującą mniejszości polskiej na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Polityk zaznaczyła, że dokument jest potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych.

– Wczoraj w późnych godzinach popołudniowych doszło, proszę Państwa, do ostatecznego podpisania deklaracji, dlatego możemy nie tylko pokazać i zdać sprawozdanie z tych ostatnich działań, ale wyrazić radość z faktu, że w wypadku szkół polskich mniejszości narodowej Polaków nic się nie wydarzy. (…) Nauka w języku polskim będzie odbywała się bez zmian – akcentowała Anna Zalewska.

Minister powiedziała, że przyjęta 5 września przez Radę Najwyższą Ukrainy nowa ustawa „O edukacji” wywołała zaniepokojenie, czy przyjęte w niej zapisy gwarantują polskiej mniejszości na Ukrainie naukę języka polskiego i w języku polskim.  Dlatego – jak dodała – strona polska rozpoczęła rozmowy na ten temat ze stroną ukraińską.

Nowa ukraińska  ustawa oświatowa mówi, że mniejszości narodowe na Ukrainie mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie językiem wykładowym ma być ukraiński.  Ustawa wywołała oficjalne protesty Węgier, Rumunii, Bułgarii i Rosji.

RIRM

drukuj