fot. pixabay.com

Min. Zdrowia: zakażony koronawirusem pacjent z Raciborza wracał autokarem z Włoch

Mężczyzna zakażony koronawirusem, przebywający w szpitalu w Raciborzu, wracał autokarem z Włoch – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Z kolei kobieta z woj. mazowieckiego (Hiszpanka – PAP) przyleciała z Niemiec samolotem.

Resort zdrowia poinformował w niedzielę, że wykryto dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. mazowieckiego i mężczyzny z woj. śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i w Raciborzu. Łącznie w Polsce wirusa potwierdzono dotąd u ośmiu osób.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, kobieta, która leży w warszawskim szpitalu, nie jest obywatelką Polski.

„Jest w stanie dobrym, jest w sile wieku, wróciła w ostatnim czasie z Niemiec liniami lotniczymi” – powiedział. Jak dodał, mężczyzna przebywający w szpitalu w Raciborzu również jest „w sile wielu” i odbył w ostatnich dniach podróż autokarem z Włoch.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że obie osoby nie należą do grupy wysokiego ryzyka.

„Wszyscy pasażerowie zarówno linii lotniczej, jak i autokaru, są już namierzani. W przypadku autokaru praktycznie wszyscy znajdują się – z tego co przedstawił nam sanepid – na kwarantannie. W przypadku linii lotniczej docieramy do wszystkich pasażerów” – dodał.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że dotychczas w Polsce przebadano 1154 próbek, z czego osiem okazało się pozytywnych.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl