fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Min. Zdrowia przygotowało specjalny Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023

Resort zdrowia przygotował specjalny Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023. Jego szczegóły mamy poznać dzisiaj.  

W niedzielę obchodziliśmy [Światowy Dzień Chorób Rzadkich].

To ciężkie, przewlekłe, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu choroby, najczęściej o podłożu genetycznym, których wspólnym mianownikiem jest ich niska częstość występowania.

– To jest święto osób, które chorują w taki sposób, że częstość występowania danego schorzenia jest powyżej 1 na 2 tysiące. Mamy pacjentów, u których dana choroba występuje rzeczywiście raz na 10 tysięcy żywych urodzeń, ale mamy pacjentów, gdzie ich jest kilku na świecie. I tym najbardziej staramy się pomóc – podkreśla prof. dr n. med. Jolanta Wierzba, koordynator Centrum Chorób Rzadkich przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Na tę chwilę zidentyfikowanych jest łącznie ponad 8 tysięcy chorób rzadkich. W Polsce cierpi na nie ponad 3 miliony osób – dużą grupę stanowią dzieci. Aby pomóc osobom z chorobami rzadkimi, Ministerstwo Zdrowia przygotowało [Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023]. Dzięki niemu zwiększyć ma się dostęp do diagnostyki i poprawić koordynacja leczenia.

Plan zawiera 37 zadań do realizacji. Jednym z kluczowych mają być inwestycje w nowoczesną aparaturę do badań molekularnych. Środki pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Funduszu Medycznego mają być przeznaczone na terapie lekowe, rejestr chorób i poszerzenie koszyka świadczeń gwarantowanych.

TV Trwam News

drukuj