fot. twitter.com/PIUMpl

Min. Zdrowia: informatyzacja ma pomóc w zmniejszeniu obciążenia lekarzy

Ministerstwo Zdrowia chce, aby nowy model opieki zdrowotnej był oparty na dobrej jakości usług. Miałoby to ułatwić życie pacjentom i lekarzom. Pomóc ma w tym informatyzacja.

Mniejsze obciążenie lekarzy i liczby niepotrzebnie wykonywanych badań oraz szybsza pomoc dla pacjenta –temu ma służyć stopniowa informatyzacja systemu opieki medycznej – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Będziemy szukali narzędzi, które wprowadzamy, czyli informatyzacji, elektronizacji, cyfryzacji, które dają nam podstawy do mierzenia efektu tzn. jakości. Czy ktoś jest leczony dobrze, czy ten efekt widać i w krótkim terminie i po wielu latach –wskazał minister zdrowia. 

Od niedawna w Polsce funkcjonują narzędzia, które mają usprawnić życie  pacjentom i lekarzom – akcentował Radosław Sierpiński, doradca i pełnomocnik ministra zdrowia ds. utworzenia agencji badań medycznych.

– Już od niedawna mamy e-zwolnienie, e-receptę. Za chwileczkę będziemy witać się z e-skierowaniem, więc to są te rzeczy, które pozwolą nam zarządzić ruchem pacjenta, zobaczyć, jak ten pacjent poruszał się po e-systemie i w którym momencie ruch ten był niewłaściwy, jak ta ścieżka powinna przebiegać – zaznaczył Radosław Sierpiński.

Chodzi o to, aby usprawnić leczenie, a lekarzom zapewnić mniej biurokracji. Raport „Connected Care in Europe” wskazuje, że w 2022 roku z systemów telemedycznych będzie korzystać już 16,5 mln Europejczyków. Dla porównania, w 2016 roku było to niespełna 6 mln.

– Poprzez duże komputery, które analizują te dane, jeżeli analizują ogromne rzesze pacjentów, to okazuje się, że wnioski, które wyciągają, są trafne bardzo często i pomagają w diagnozie, w terapii, w wyborze odpowiedniej ścieżki dla tego konkretnego pacjenta – mówił minister zdrowia.

Poza tym telemedycyna i rozwój nowych technologii mogą się przełożyć na znaczne oszczędności. Resort zdrowia ocenia, że elektronizacja medycyny zmniejszy koszty o 0,35 proc. PKB.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl