PAP/EPA

Bruksela: Drugi dzień szczytu Unii Europejskiej

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Unijni przywódcy będą rozmawiać m.in. o relacjach z Chinami i przygotowaniach do szczytu UE-Chiny, gospodarce, jednolitym rynku i unijnej polityce przemysłowej. Wśród pozostałych kwestii ma się też znaleźć długoterminowa strategia klimatyczna do 2050 roku.

Odnosząc się do tematów szczytu premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w związku z brexitem zaistniała nowa sytuacja dotycząca wspólnego rynku. Przypomniał, że Polska wraz z 17 innymi państwami podpisała list, w którym podkreślono konieczność utrzymania zasad wspólnego rynku.

My na przykład bardzo mocno akcentujemy kwestię swobody świadczenia usług, bo jak popatrzymy sobie na słynne 4 swobody (czy 4,5), czyli swobodę przepływu towarów, osób, kapitału, usług i swobodę zakładania przedsiębiorstw, to ta swoboda świadczenia usług, na przykład budowalnych, transportowych, lotniczych, logistycznych, informatycznych i wszelkich innych jest najbardziej zakłócona, najmniej rozwinięta w Unii Europejskiej. Dla nas jest ona bardzo ważna, więc to jest taki kierunek, który zawsze podkreślam. A jednocześnie prowadzi ona prowadzi do podniesienia konkurencyjności całego wspólnego rynku całej Unii Europejskiej. Protekcjonizm, relacje handlowe z Chinami i ze Stanami Zjednoczonymi też się z tym bardzo wiążą  wskazał premier.

Przed sesją roboczą szef polskiego rządu spotkał się z premierem Łotwy. Dziś zaplanowano też spotkanie unijnych szefów państw i rządów z premierami Islandii, Liechtensteinu i Norwegii z okazji 25 rocznicy powstania Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

RIRM

drukuj