Min. Zalewska: W wyniku reformy edukacji nikt nie stracił pracy

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapewnia, że nikt nie stracił pracy w wyniku reformy edukacji. Dane w tej sprawie przedstawił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Według prezesa ZNP, z powodu reformy pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli, ponad 18,5 tys. ma ograniczony etat lub pracuje w kilku szkołach albo przeszło w stan nieczynny. Ponadto 2,3 tys. nauczycieli przeszło na emerytury lub świadczenia kompensacyjne. Sławomir Broniarz poinformował też, że dane nie są pełne i przedstawiają stan z 30 września.

W odpowiedzi na to minister edukacji narodowej przypomniała, że 47 tys. nauczycieli straciło pracę za poprzednich rządów. Obecnie ponad 100 tys. nauczycieli nie ma pełnego etatu. To wynik niżu demograficznego, a nie reformy – podkreśliła.

Z przyjemnością zauważyłam, że prezes Broniarz mówi o tym, że nie jest to związane z przekształceniami. Wspomina on o emeryturach, świadczeniach kompensacyjnych i tym, że ewentualnie nie przedłużono umów. Jest normalny ruch kadrowy. Przypominam, że będziemy gotowi z pełną informacją pod koniec października. Tak zaplanowaliśmy prawo oświatowe, że przekształcenia dają 10 tys. nowych miejsc pracy w ciągu 2 lat – zaznaczyła Anna Zalewska.

Liczba ta wynika z zapisu ustawy, która nie pozwala na łączenie klas VII szkół podstawowych tak, by było ich mniej, ale z większą liczbą uczniów. Minister edukacji przypomniała też o działających przy kuratoriach bazach miejsc pracy dla nauczycieli. Podała, że do dziś jest tam jeszcze 2 tys. ofert pracy.

Z roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęła się reforma edukacji, która likwiduje gimnazja, przywraca 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl