fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Z. Ziobro: Podtrzymuję apel do prezydenta A. Dudy o zainicjowanie dyskusji na temat KPO

Lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro, powiedział, że podtrzymuje konstruktywny apel skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy o zainicjowanie dyskusji na temat Krajowego Planu Odbudowy. Sprawą zajmował się dziś zarząd SP. Wkrótce ma się pojawić odpowiedni komunikat.

Minister sprawiedliwości był pytany o dzisiejsze posiedzenie Solidarnej Polski na konferencji w Popowie. Przyznał, iż zaskakujące było, że na list, który zachęcał  prezydenta do współpracy w niełatwej sytuacji Polski, usłyszeliśmy ocenę, która jest nieprawdziwa.

Prawdą jest, że polityka ustępstw, począwszy od weta pana prezydenta w 2017 r., które zatrzymało reformę sądownictwa, doprowadziła do tego punktu, w którym dziś wszyscy się znajdujemy – ocenił minister Zbigniew Ziobro.

– Solidarna Polska jest ostatnim środowiskiem, któremu można przypisać autorstwo takiej dynamiki wydarzeń. Komisja Europejska rzeczywiście interpretowała to wycofywanie się, szukanie kompromisów, kolejnych ustępstw jako wyraz słabości i eskaluje kolejne żądania. Dlatego podtrzymuję konstruktywny apel do pana prezydenta, zawarty w pojednawczym i otwartym na współpracę liście, abyśmy wspólnie pomyśleli, jak zaradzić tej sytuacji, a przede wszystkim poinformowali Polaków, co to jest KPO: czy to rzeczywiście jest taki „złoty cielec”, jak go niektórzy przedstawiają, czy – jak oceniają fachowcy – to jest bardzo drogi kredyt – mówił Zbigniew Ziobro.

Prezydent Andrzej Duda był pytany we wtorek w Davos o list otwarty, który wystosował do niego minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro. Wyraził ubolewanie, że SP składała poprawki do zainicjowanej przez niego w zeszłym roku noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. W ocenie Andrzeja Dudy, bez tego Komisja Europejska nie miałaby pretekstu do wykręcania się ze wstępnych akceptacji i dziś sytuacja byłaby pewnie inna.

Prezydent Andrzej Duda zauważył też, że o wątpliwościach Solidarnej Polski dotyczących kredytów powinni dyskutować eksperci od finansów. Do jego kompetencji należy ocena zgodności nowelizacji ustawy o SN z zasadami ustrojowymi i z polską konstytucją.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl