fot. PAP/Piotr Polak

Min. Z. Ziobro: Będzie apelacja ws. wyroku za zabójstwo Pawła K.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował PAP, że wydał polecenie prokuraturze złożenia apelacji w sprawie wyroku skazującego na 15 lat więzienia Adriana C. za śmiertelne ugodzenie nożem Pawła K. Wyrok w tej sprawie zapadł w piątek.

„Wydałem polecenie prokuraturze złożenia apelacji. Jeśli by ona nie przyniosła efektu, to z całą pewnością prokurator generalny skieruje kasację” – powiedział PAP szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Chodzi o piątkowy wyrok Sądu Okręgowy w Warszawie, który skazał na 15 lat więzienia Adriana C. za śmiertelne ugodzenie nożem Pawła K., pracownika Tramwajów Warszawskich.

„Uważam ten wyrok za skandalicznie niski i niesprawiedliwy. Mamy do czynienia z sytuacją, w której bandyta z premedytacją dźgał człowieka, nie raz, nie dwa, ale sześć razy nożem, mając świadomość, że każdy z zadanych ciosów może spowodować śmierć” – dodał Prokurator Generalny.

Wskazał, że Adrian C. „w sposób okrutny zamordował człowieka, tyko dlatego, że ten zareagował na chamskie zachowanie”.

„Zamordował człowieka, którego nie znał, który znalazł się w zasięgu jego noża; ojca trojga dzieci, przyzwoitego człowieka” – ocenił minister.

Według Zbigniewa Ziobry „ten okrutny mord zasługuje na najsurowszą karę dożywotniego pozbawienia wolności”.

„Uważam, że nawet kara 25 lat, której zażądała prokuratura, nie oddaje zła i taka kara moim zdaniem nie byłaby adekwatna. Ale kara 15 lat jest już kpiną ze sprawiedliwości, kpiną z cierpienia rodziny, dzieci, które dowiedziały się, że sprawca wyjdzie tak naprawdę po 12 latach, bo przecież dostał możliwość warunkowego wyjścia na wolność po 12 latach, a to – w polskich warunkach – oznacza niemal automat” – oznajmił szef resortu sprawiedliwości.

Zwrócił uwagę, iż „sam sąd stwierdził, że sprawca działał z premedytacją, (…) działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia”.

„W takiej sytuacji kara (orzeczona przez sąd – PAP) jest całkowicie niezrozumiała” – podkreślił minister sprawiedliwości.

W ocenie Zbigniewa Ziobry wyrok na Adriana C. wskazuje na konieczność zaostrzenia kar.

„Ten wyrok pokazuje zasadność domagania się przez mnie zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa. Nie można pozwolić, aby sądy mogły, w przypadku tak brutalnych przestępstw, skazywać na tak – można powiedzieć – symboliczne wyroki, jak za okradzenie kilku sklepów czy włamań do banków, bo to są (takie – PAP) kary, a nie za zamordowanie niewinnego człowieka” – wyjaśnił minister.

Dodał: „Na takie zachowania państwo musi reagować z całą stanowczością i twardością, również z szacunku dla uczyć żony, która straciła męża, dla dzieci, które straciły ojca”.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 15 lat więzienia Adriana C. za śmiertelne ugodzenie nożem Pawła K., pracownika Tramwajów Warszawskich. Sąd stwierdził, że 27-latek działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia zadał Pawłowi K. sześć ciosów nożem o długości ostrza 10,5 centymetra; trzy w klatkę piersiową, dwa w nadbrzusze oraz jeden w okolicę lędźwiową.

Jednocześnie zastrzegł, że warunkowe zwolnienie może nastąpić nie wcześniej, niż po odbyciu 12 lat więzienia. Zasądził, też od oskarżonego nawiązki po 200 tys. zł na żonę i dzieci Pawła K.

Sąd podkreślił też, że oskarżony był „dosyć trzeźwy, nie był zamroczony”, dlatego sąd nie daje wiary oskarżonemu i jego linii obrony, że nie wiedział, co robi i niczego nie pamięta.

Wyrok nie jest prawomocny.

Obrończyni oskarżonego adwokat Katarzyna Kaczorowska zapowiedziała apelację.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl