fot. PAP/EPA

Min. Z. Rau: Zapadły decyzje co do treści sankcji na Rosję

Zapadły decyzje co do treści sankcji na Rosję – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau, po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli. Podkreślił ponadto, że uznanie przez Rosję niepodległości dwóch republik w Donbasie będzie sprzeczne z porozumieniami mińskimi.

Szef MSZ uczestniczył w poniedziałek w Brukseli w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, którzy wcześniej spotkali się z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą.

Po zakończeniu obrad Rady ds. Zagranicznych szef polskiego MSZ przyznał, że zostały one zdominowane przez temat sytuacji bezpieczeństwa na i wokół Ukrainy. W trakcie narady – jak relacjonował – ministrowie otrzymali informację z Moskwy, o tym, że jeszcze w poniedziałek ma zapaść decyzja w sprawie uznania przez Rosję niepodległości dwóch „republik ludowych” powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1495766102151991297

Według Zbigniewa Raua informacja, przekazana w poniedziałek przez prezydenta Rosji Władimira Putina podczas posiedzenia Rady bezpieczeństwa Rosji, wywołała „ożywioną” dyskusję w Brukseli, która doprowadziła do „wypracowania zasadniczo jednolitego stanowiska”.

„W tych wszystkich głosach ujawniały się następujące kwestie: po pierwsze wszyscy śledziliśmy obrady Rady Bezpieczeństwa w Moskwie z dużym niepokojem i troską. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy biorący udział w tej dyskusji wskazywali na zasadność zwrócenia się do prezydenta Putina o działanie zgodne z postanowieniami prawa międzynarodowego i porozumieniami mińskimi, co faktycznie oznacza nieuznawanie tych obwodów – donieckiego i ługańskiego jako podmiotów prawa międzynarodowego. Wszyscy wskazywali, że gdyby do tego jednak doszło, UE zajmie jednoznaczne i jednolite, nacechowane jednością stanowisko w tej kwestii” – zapewnił szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pytany o ewentualne sankcje dla Rosji, Zbigniew Rau powiedział, że pakiet sankcji jest przygotowany.

„Decyzje co do treści sankcji zapadły” – podkreślił.

W poniedziałek wieczorem rosyjska agencja TASS poinformowała, że prezydent Rosji Władimir Putin powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, iż ma zamiar podpisać dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych, powołanych przez „separatystów w Donbasie”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl