Minister Zbigniew Rau przebywa z wizytą w Korei Południowej
Polsko-koreańskie partnerstwo strategiczne w dziedzinach bezpieczeństwa i gospodarki było jednym z tematów rozmów ministra spraw zagranicznych, Zbigniewa Raua, w Seulu. Szef MSZ spotkał się z koreańskim ministrem ds. unifikacji, Kwon Young-se, oraz szefem BBN, Kim Sung-hanem.
Wizyta szefa polskiego MSZ w Korei Południowej potrwa do środy, następnie minister uda się do Wietnamu.
„Z Koreą stanowimy zgrany zespół dwóch odległych państw, ale dobrze się rozumiejących i tym samym sobie bliskich. Nasze relacje polityczne są bardzo dobre, nasze relacje ekonomiczne wydają się jeszcze lepsze; dlatego, że Korea jest naszym kompleksowym partnerem gospodarczym, z którym współpracujemy, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, przemysł zbrojeniowy i kwestie natury energetycznej” – powiedział minister Zbigniew Rau, odnosząc się do politycznych konsultacji z koreańskimi ministrami.
Zwrócił uwagę na duży potencjał we współpracy obu krajów przy budowie elektrowni jądrowych.
„Oczywiście strona koreańska, szereg koreańskich firm jest zainteresowanych, prace są bardzo zaawansowane w budowie i rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego, jest to bardzo szeroka paleta współpracy gospodarczej” – dodał.
„W ministerstwie unifikacji zostałem natomiast zapoznany z istotą relacji między Koreą Północną a Republiką Koreańską, która w tym roku obchodzi 70-lecie zakończenia, choć bez traktatu pokojowego, wojny koreańskiej. Jest to nadal bardzo ważny element polityki bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim. Ustalaliśmy, jaki wpływ ma wojna na Ukrainie i rosyjska agresja na zachowanie Korei Północnej w relacjach z Koreą (Południową) i Japonią” – powiedział minister.
Jak zaznaczył, istnieje powszechne przekonanie, że Korea Północna – korzystając z tego, że uwaga międzynarodowej opinii publicznej została skierowana na rosyjską agresję przeciw Ukrainie – wykorzystała ten czas, rozszerzając swój program balistyczny i prawdopodobnie także nuklearny.
„To powoduje zupełnie zrozumiałe zaniepokojenie po stronie naszych gospodarzy i przyczynia się w sposób oczywisty do zwiększenia napięć na Półwyspie Koreańskim. To potwierdza znaną tezę, że naruszenie porządku politycznego w jednej części globu odbija się na poczuciu zagrożenia w innych miejscach – i tak tutaj jest” – podkreślił szef polskiego MSZ.
Rau podkreślał też, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania. Zaznaczał, że zakup przez Polskę znacznej części uzbrojenia w Korei otwiera ogromne możliwości dla koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, a Koreańczycy postrzegają Polskę jako przyszły hub zbrojeniowy.
We wtorek szef polskiej dyplomacji spotka się także z szefem MSZ Korei Południowej i odwiedzi Muzeum Wojny Koreańskiej w Seulu.
W środę minister Rau odwiedzi Koreańską Strefę Zdemilitaryzowaną. Szef polskiego MSZ podkreślił, że dla niego osobiście jest to kwestia „bardzo ważna i emocjonalna”.
„Duża część życia mojego pokolenia przebiegała w podzielonej Europie (…) To wszystko się zmieniło w 1989 r., mur berliński upadł i ta trauma podzielonej Europy, trauma podzielonego państwa niemieckiego, zakończyła się. Podobna trauma ma miejsce tutaj” – powiedział.
Zaznaczył, że ten podział odciska się piętnem na polityce Korei Południowej i na wizji rozwoju obu krajów półwyspu w przyszłości.
PAP



