fot. twitter.com/MSZ_RP

Min. Z. Rau w Paryżu rozmawia z minister C. Colonną o agresji Rosji na Ukrainę

Trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji będą głównym tematem rozmów szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zbigniewa Raua, który w środę rozpoczął dwudniową wizytę w Paryżu. Poruszony zostanie też temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej.

Minister Zbigniew Rau spotka się z Minister do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej, Catherine Colonną. Głównym tematem rozmów będzie trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji.

Według resortu dyplomacji podczas rozmów w Paryżu „poruszony zostanie również temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym wojskowej i planowanych w nadchodzącej przyszłości finalizacjach konkretnych projektów gospodarczych”.

W czwartek, jak poinformowało ministerstwo, wśród rozmówców szefa polskiej dyplomacji będzie m.in. prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Francuskich, Geoffroy Roux de Bezieux. Zbigniew Rau odwiedzi też Bibliotekę Polską w Paryżu i spotka się z zasłużonym dla Polski żołnierzem Armii Krajowej, fizykiem i współtwórcą francuskiego programu atomowego Piotrem Kazimierzem Zaleskim.

Pod koniec października premier RP, Mateusz Morawiecki, poinformował, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych. Oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych złożyli Amerykanie (Westinghouse we współpracy z rządem USA), Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

2 listopada 2022 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce, zgodnie z którą pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 roku. Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, odnosząc się w ubiegłym tygodniu do kwestii budowy drugiej elektrowni jądrowej, zapewniła, że polski rząd jest otwarty tak na ofertę amerykańską, koreańską, jak i francuską.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl