fot. PAP/Darek Delmanowicz

Min. Z. Rau: Polska tworzy centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie

Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA – oświadczył minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w sobotę z sekretarzem stanu USA, Anthonym Blinkenem. Rozmowy poświęcone były m.in. koordynacji działań w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zbigniew Rau zapewnił, że Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są wynikiem bezprawnej i niesprowokowanej agresji. Wezwał też Rosję do wycofania się z ataków na ludność cywilną.

– Zwracam się do Rosji o powstrzymanie się od ataków na ludność cywilną. Obie strony powinny przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego oraz traktować jeńców z godnością. Ukaranie zbrodniarzy wojennych musi być wzięte pod uwagę w czasie przyszłych negocjacji pokojowych. Na postawie swoich bolesnych doświadczeń z przeszłości Polska będzie domagała się ścigania zbrodniarzy wojennych. To nasz historyczny obowiązek wobec mieszkańców Wielunia. To kwestia wspólnej pamięci ludzkiej i nasz wspólny obowiązek – zaznaczył minister Zbigniew Rau.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1500091522569670662?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

Szef polskiej dyplomacji dodał, że jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zwrócił się o tworzenie korytarzy humanitarnych, które posłużyłyby do ewakuacji ludności cywilnej z oblężonych miast. Zadeklarował również pełne wsparcie dla Ukrainy.

Anthony Blinken poinformował, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych w Polsce i na Ukrainie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl