[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Rok 2017 był dobry dla polskiej dyplomacji

Minister Witold Waszczykowski na antenie TV Trwam podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaznaczył, że 2017 był dobrym czasem dla polskiej dyplomacji.

Priorytetem dla resortu kierowanego przez ministra Witolda Waszczykowskiego było bezpieczeństwo

– Postawiliśmy – tak jak w poprzednim roku – na bezpieczeństwo Polski. Przypomnę, że w ubiegłym roku w Warszawie odbył się szczyt NATO, który podjął ważne decyzje, ale te decyzje zostały zrealizowane dopiero w tym roku. To w tym roku mamy rozlokowanie wojsk, grup batalionowych NATO i brygady amerykańskiej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mieli jeszcze więcej wojsk. Na przykład w 2018 roku przewidywane jest otwarcie bazy antyrakietowej – zwrócił uwagę Witold Waszczykowski.

To był też dobry rok pod względem stosunków dwustronnych z dużymi partnerami Polski – mówił szef polskiej dyplomacji.

– W lipcu odwiedził nas Donald Trump. Również kilka tygodni temu udało nam się wyprostować dość kwaśne relacje, które były z Francją, spowodowane niedojściem do skutku m.in. transakcji ws. helikopterów. Doszło do dwóch spotkań naszych premierów – pani premier Szydło, a następnie premiera Morawieckiego – z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – zaznaczył minister.

2017 rok upłynął też pod znakiem dobrych relacji w regionie.

– Utrzymaliśmy, a nawet rozwinęliśmy wiele inicjatyw regionalnych. Taką flagową inicjatywą jest oczywiście kwestia Trójmorza, która ma połączyć kilkanaście państw w naszej części Europy programami infrastrukturalnymi i gospodarczymi, takimi jak np. sieć gazowa – wskazał szef MSZ.

Sukcesem polskiej dyplomacji jest objęcie funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Zostaliśmy wybrani na niestałego członka do Rady Bezpieczeństwa z imponującym wynikiem. Żadne dyskusje z Unią Europejską nam nie zaszkodziły – podkreślił Witold Waszczykowski.

Już wkrótce minister spraw zagranicznych przedstawi nowe założenia polskiej polityki zagranicznej na 2018 rok.

TV Trwam News/RIRM

drukuj