fot. twitter.com/MF_GOV_PL

Min. T. Czerwińska: Wynik strukturalny w 2018 r. wyniósł minus 1,2 proc. PKB

Wynik strukturalny w 2018 r. wyniósł minus 1,2 proc. PKB – poinformowała Teresa Czerwińska, minister finansów. Według analityków podane szacunki są znacznie lepsze od przewidywań resortu sprzed roku.

,,Zgodnie z naszymi szacunkami wynik strukturalny w 2018 r. wyniósł -1,2 proc. PKB, co oznacza osiągnięcie średniookresowego celu budżetowego – MTO (w akceptowalnym przez Komisję Europejską paśmie odchyleń +/- 0,25 pkt. proc. PKB)” – napisała Teresa Czerwińska.

Zdaniem Urszuli Kryńskiej z departamentu analiz ekonomicznych Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski podana przez minister Teresę Czerwińską wartość, oznacza, że deficyt strukturalny w 2018 roku znalazł się w akceptowalnym pasmie odchyleń od średnioterminowego celu fiskalnego, który wynosi 1 proc.

,,Przed rokiem ministerstwo spodziewało się, że deficyt strukturalny w 2018 wyniesie 2,8 proc. PKB, podane szacunki są więc znacznie lepsze od przewidywań sprzed roku. Z szacunków wynika, że poprawa wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych w porównaniu z poprzednim rokiem wynikała przede wszystkim ze zmian strukturalnych. Przyczyniło się do tego uszczelnienie poboru podatków i składek oraz napływ obcokrajowców na polski rynek pracy. Poprawa wskaźnika nieskorygowanego w mniejszym stopniu była natomiast konsekwencją dobrej koniunktury w gospodarce i lepszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego” – wskazała Urszula Kryńska.

Dodała, że niski deficyt strukturalny może sugerować że finanse publiczne są w stanie sfinansować zapowiedziany na dwa najbliższe lata impuls fiskalny, bez dużego ryzyka przekroczenia progu 3 proc. PKB dla nieskorygowanego deficytu sektora general government.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl