fot. PAP/Rafał Guz

Min. P. Czarnek: Przedstawiciele środowisk naukowych i oświatowych są ambasadorami polskości

Przedstawiciele polskich środowisk naukowych i oświatowych są prawdziwymi ambasadorami polskości w swoich społecznościach, szkołach, ośrodkach naukowych czy miejscach pracy – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Szef MEiN skierował specjalny list do polskich środowisk oświatowych i naukowych za granicą. Podziękował w nim za promowanie polskiej kultury i dokonań wybitnych Polaków i z podtrzymywanie tożsamości narodowej.

„Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą serdecznie pozdrawiam naszych Rodaków mieszkających i pracujących w różnych miejscach na całym świecie. Jako minister edukacji i nauki w sposób szczególny zwracam się do polskich środowisk oświatowych i naukowych za granicą” – napisał Przemysław Czarnek.

„W tym ważnym dniu pragnę z całego serca podziękować Państwu za promowanie naszej kultury i historii oraz osiągnięć wybitnych Polaków. Dziękuję także za podtrzymywanie i pielęgnowanie tożsamości narodowej. To Państwo są prawdziwymi ambasadorami polskości w swoich społecznościach, szkołach, ośrodkach naukowych czy miejscach pracy” – wskazał.

Wyraził też uznanie dla wszystkich polskich badaczy pracujących w zagranicznych ośrodkach naukowych.

„To Państwo wspierają współpracę międzynarodową i przyczyniają się do promowania polskiej nauki. Dzięki Państwu naukowcy z innych krajów mogą poznać nasze osiągniecia i dowiedzieć się o polskich sukcesach w różnych dziedzinach” – zaznaczył.

Minister zwrócił się także do nauczycieli i dyrektorów polskich szkół poza granicami kraju.

„Dziękuję za trud nauczania języka polskiego, przekazywania wiedzy o Polsce i wychowania w duchu szacunku dla polskiej tradycji. Państwa praca w istotny sposób przyczynia się do kształtowania postaw patriotycznych i podtrzymywania łączności z ojczyzną przodków” – czytamy.

Minister edukacji i nauki życzył adresatom listu wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja. Ustanowił go Sejm z inicjatywy Senatu w dowód uznania „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach”. Święto obchodzone jest od 2002 r.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl