Min. Macierewicz do weteranów: Jesteście solą polskiej armii

Polska ma obowiązek dawać wyraz temu, ze jesteście solą polskiej armii – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do weteranów misji zagranicznych, z którymi spotkał się na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie).

Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy Gaudynek k. Orzysza. Zawody zorganizowano w ramach obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Minister wręczył też odznaczenia za rany i kontuzje odniesione przez weteranów na misjach oraz medale za zasługi dla obronności kraju. W wystąpieniu podkreślał, że są to symboliczne wyrazy szacunku nie tylko ze strony jego i armii, ale również Polski dla tych, którzy „nie szczędzili krwi, potu i łez”.

Macierewicz przyznał, że podczas tej uroczystości miał przed oczami wydarzenia z pól walki na całym świecie, bo – jak przypominał – polscy żołnierze walczyli nie tylko w Afganistanie, Iraku czy Kosowie.

„Nie ma nieomal takiego miejsca na świecie, gdzie żołnierz polski nie byłby wysyłany po to, żeby tam walczyć w sprawach związanych z obroną niepodległości, demokracji, pokoju” – dodał.

Podkreślał, że we wszystkich tych miejscach polscy żołnierze walczyli również za Polskę.

„Tak naprawdę przecież wasz wysiłek, wasza krew i poświęcenie, które działało na rzecz tych narodów i państw, które broniliście, kumulowały się w szacunku dla Polski na całym świecie, ale także w tym, że Polska wreszcie mogła sobie zagwarantować bezpieczeństwo, bo solidarność jest monetą wzajemną, bo wysiłek żołnierski dodaje się tak, że owocuje ostatecznie w bezpieczeństwie własnej ojczyzny, własnego kraju” – mówił.

Minister zapewniał, że przyznane weteranom odznaczenia są także symbolem tego, że nigdy nie zostaną sami, że cierpienia, które ponieśli, będą zawsze szanowane i rozumiane, że znajdą one odpowiednią rekompensatę.

Macierewicz mówił też do weteranów, że sobotnia uroczystość odbyła się w miejscu, które najlepiej pokazuje związek między ich walką na całym świecie i bezpieczeństwem Polski. Przypomniał, że za ich plecami stoją teraz żołnierze USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii służący w batalionowej grupie bojowej NATO, która w marcu trafiła do garnizonów w Orzyszu i Bemowie Piskim i podlega giżyckiej brygadzie. Dodał, że sojusznicze wojska są tu po to, by bronić Polski, tak jak polscy weterani bronili wcześniej pokoju w innych krajach.

„Dlatego Polska ma obowiązek, poprzez regulacje prawne i działania społeczne, finansowe, gospodarcze i wszystkie inne szanować wasz wysiłek, dawać wyraz temu, że jesteście solą polskiej armii. Bez was nie ma polskiej armii. Bez was nie ma możliwości budowania siły militarnej Polski” – podkreślał.

Minister wręczył kilku weteranom symboliczne akty powołań do Terytorialnej Służby Wojskowej i zatrudnienia do mobilnych zespołów Szkoleniowych WOT. Zwrócił też uwagę na rolę, jaką weterani mają odegrać w szkoleniu młodych żołnierzy. Jak tłumaczył, powinni pomóc im „w zrozumieniu ryzyka, ale i obowiązku, gotowości walki, ale i roztropności”.

„Tego wszystkiego, co zyskaliście i za co zapłaciliście tak wysoką cenę” – powiedział.

Szef MON wręczał również puchary najlepszym drużynom sobotnich zawodów strzeleckich weteranów. Nagrodzono zwycięzców zawodów strzeleckich rannych i poszkodowanych weteranów, im. śp. sierż. Mariusza Deptuły, zorganizowanych pod patronatem BBN.

Co roku weterani upamiętniają w ten sposób innego z poległych na misjach. Tym razem zawody poświęcono pamięci żołnierza 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który zginął 23 października 2011 r. w ataku na polski patrol we wschodniej części prowincji Ghazni. Deptuła miał 28 lat, osierocił żonę i córkę.

Dzień Weterana jest obchodzony od 2012 r. i przypada 29 maja. Centralne obchody co roku odbywają się w innym mieście. W tym roku jest to Giżycko, a imprezy rozpoczęły się w piątek i potrwają do niedzieli.

PAP/RIRM

Orzysz. Centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami PAństwa

fot.  PAP/Tomasz Waszczuk

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl