I Festiwal Piosenki Religijnej Seniorów „O Matce pieśń” w Toruniu

Pod hasłem „O Matce pieśń” przy toruńskim sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbył się I Festiwal Piosenki Religijnej Seniorów. W przeglądzie udział wzięły 23 amatorskie zespoły, m.in. z Nowego Targu, Katowic, Krakowa, Włodawy czy Powsina.

Do konkursu zgłosiły się 72 zespoły z całej Polski. Zaproszenie na festiwal otrzymali tylko najlepsi. Selekcja wyłoniła 23 finalistów, którzy dziś swoje umiejętności mogli zaprezentować na scenie amfiteatru przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja.

Jak podkreśla kustosz Sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR, hasło festiwalu – „O Matce pieśń” – nie jest przypadkowe.

– Matka Boża sobie tutaj obrała miejsce. Tutaj jest cudowny obraz, przed którym modlił się Jan Paweł II i my po prostu chcemy Matkę Bożą też czcić poprzez śpiew – mówił kustosz sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR.

Na scenie pojawiły się zespoły z m.in. Włodawy, Szczecina, Powsina, Białegostoku czy Katowic. Motywacją do wspólnego śpiewania niejednokrotnie jest dla nich troska o zachowanie lokalnych tradycji.

Repertuar przygotowany przez poszczególne zespoły za każdym razem koncentrował się na Matce. Obok pieśni religijnych nie brakowało także licznych pieśni patriotycznych.

– Pierwszy utwór: „O Maryjo przyjm w ofierze”, to pieśń o Matce Bożej, drugi: „Bywaj dziewczę zdrowe”, to jest pieśń o Ojczyźnie i trzecia: „Lniany ręcznik”, to utwór o matce rodziny – mówiła Barbara Litwiniuk z zespołu „Kresowianki” z Włodawy.

Region śląski – nie tylko poprzez śpiew, ale także lokalne stroje – reprezentował zespół „Podlesianki” z Katowic. Dla kierującej grupą Krystyny Nicińskiej dzisiejszy festiwal był także okazją, by po raz pierwszy odwiedzić toruńskie sanktuarium.

Jury nagrody przyznało jednogłośnie – III miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł. zdobył Reprezentacyjny Chór Seniorów Siedlce, II miejsce i 5 tys. zł Zespół Śpiewaczy Melodia z miejscowości Zła Wieś Mała oraz I nagrodę i 10 tys. zł Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” z Nowego Targu. Wyniki ogłosiła Agnieszka Brzezińska, przew. jury festiwalu, dyr. Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Przeglądy organizowane przy toruńskim sanktuarium nie ograniczają się tylko do seniorów. Kolejny festiwal zaplanowano na czerwiec.

– Tak naprawdę będą trzy grupy, bo potem będą dzieci – 17 czerwca. Na dzieciach trzeba budować przyszłość, ale też myślimy o młodzieży – dodał kustosz sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR.

Pierwszy festiwal organizowany z myślą o dzieciach odbędzie się pod hasłem: „Maryjo, my Twoje dzieci”. Również tym razem każdy zespół będzie musiał wykonać trzy utwory: maryjny, patriotyczny i dowolny. 19 sierpnia na deskach amfiteatru przy toruńskim sanktuarium zobaczymy także młodzież. Szczegółowe informacje i zgłoszenia pod nr telefonu: 693 168 247.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj