fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Macierewicz o wniosku ws. wotum: Polemika z wydumanymi tezami PO nie ma sensu

Nie sądzę, by polemika z „wydumanymi, nieprawdziwymi tezami miała jakikolwiek sens” – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, komentując wniosek PO o wotum nieufności wobec niego. Polacy są raczej zainteresowani debatą o polskiej armii i o bezpieczeństwie.

Wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej złożyła Platforma Obywatelska; Sejm ma się nim zająć dziś w południe.

Szef MON zapytany przez PAP, co ma do powiedzenia posłom Platformy, którzy złożyli wniosek powiedział: „Debata na temat polskiej armii, polskiego wysiłku zbrojeniowego, zarówno tego, który realizowaliśmy w 18 miesięcy, jak i tego, który dalej planujemy, jest debatą, którą zainteresowani są wszyscy Polacy, a nie tylko posłowie, którzy próbują rozwiązywać swoje problemy polityczne i w jakiś sposób wytłumaczyć się, dlaczego niczego dobrego nie zrobili, a tak wiele w przeszłości zepsuli”.

Minister dodał, że nie sądzi, by polemika z „wydumanymi, nieprawdziwymi tezami miała jakikolwiek sens”.

Najważniejszy jest plan, wynikający ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, właśnie ukończonego. Jego celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. To będzie prawdziwym przedmiotem mojego wystąpienia, a nie polemika z ludźmi, którzy zmarnowali swoją szansę i nieomal zmarnowali szansę Polski” – dodał Macierewicz.

PO złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON 21 kwietnia. Według PO, Polacy oczekują odwołania Macierewicza, aby wyjaśnić skandale, które „toczą” MON. Platforma wnioskowała już raz o odwołanie Macierewicza – w lipcu 2016 r.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów – czyli musi się za nim opowiedzieć minimum 231 posłów. Wniosek ws. wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

PAP/RIRM

drukuj