fot. TT/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Min. M. Maląg w Radiu Maryja: Polityka demograficzna i senioralna jest wyzwaniem

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Wyzwaniem dla polityki rodzinnej państwa jest polityka demograficzna. Dążymy do tego, aby była zastępowalność pokoleń. To jest wyzwanie na dekady, nie na jedną kadencję. Rząd podejmuje w tym kierunku wiele działań – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Z roku na rok seniorzy w Polsce stanowią coraz większą część społeczeństwa.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Wyzwaniem dla polityki rodzinnej państwa jest polityka demograficzna. Dążymy do tego, aby była zastępowalność pokoleń. To jest wyzwanie na dekady, nie na jedną kadencję. [czytaj więcej] Rząd podejmuje w tym kierunku wiele działań. Realizujmy programy: 500 plus, który za chwilę będzie programem 800 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, „Maluch plus” czy „Dobry Start”. W ten sposób zapewniamy stabilizację rodzinom, żeby wiedziały, na co mogą liczyć ze strony państwa. Staramy się to robić, począwszy od polityki mieszkaniowej poprzez wsparcie łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym – mówiła minister Marlena Maląg.

Państwo musi troszczyć się o seniorów pod względem finansowym. Jednym z pytań referendalnych będzie pytanie o podniesienie wieku emerytalnego. [więcej]

Przypomnijmy, że kiedy za czasów Donalda Tuska chciano wokół wieku emerytalnego przeprowadzić referendum, przyniesiono wtedy półtora miliona podpisów. Dla tzw. antydemokratycznej opozycji nie było to żadnym wyzwaniem, że należy przeprowadzić referendum, tylko jednym prostym ruchem podjęto ustawę. Prezydent Bronisław Komorowski ją podpisał i kazano Polakom pracować aż do śmierci – zaznaczyła minister pracy i polityki społecznej.

Prawo i Sprawiedliwość przywróciło wiek emerytalny. To 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

–  Dajemy wybór. Można przejść na emeryturę, ale można też dalej pracować. Oczywiście zachęcamy do dalszej pracy, ponieważ dzisiaj przy niskim bezrobociu potrzebne są ręce do pracy, doświadczeni eksperci, którzy przyuczają młode pokolenie do zawodu. Dlatego w ramach Polskiego Ładu wprowadziliśmy rozwiązania związane z zerowym PiT-em dla seniorów. (…) Działania w zakresie polityki senioralnej są wyzwaniem. To przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także aktywność. Zależy nam na tym, aby seniorzy, którzy przejdą na emeryturę byli w pełni zaopiekowani. (…) Polityka demograficzna i senioralna jest wyzwaniem. Dlatego krok po kroku będziemy realizować założenia, które zawiera m.in. strategia demograficzna, aby niwelować bariery, które stoją na drodze młodym ludziom, żeby założyć rodzinę. Naszym nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo rodzin, ale także przywrócenie młodym ludziom marzenia o złożeniu rodziny – podsumowała gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z minister Marleną Maląg w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl