fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. M. Maląg: Strategia demograficzna wyznaczy kierunki wsparcia rodzin

Pracujemy nad strategią demograficzną, to ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia rodzin. Strategia zostanie ogłoszona w tym roku – powiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, pytana czy planowana jest waloryzacja świadczeń w programach „Rodzina 500 plus” i „Dobry start”.

Szefowa MRPiPS była gościem radiowej Jedynki. Pytana była m.in. czy planowana jest waloryzacja świadczeń w programach „Rodzina 500 plus” i „Dobry start”, czyli 300 plus.

Odpowiadając podkreśliła, że polityka prorodzinna jest priorytetem rządu.

„To jest inwestycja w rodzinę” – wskazała. Jednocześnie Maląg poinformowała: „W tym momencie nie będziemy waloryzować 500 plus czy programu >>Dobry start<< (…). Pracujemy nad polityką demograficzną, a konkretnie nad strategią demograficzną. Aktualnie przeprowadzane są przez resort badania, które pokażą, jakie są potrzeby, aby przede wszystkim zaspokoić, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje, by rodziło się więcej dzieci w małżeństwie”.

„W tym roku planujemy, że ta strategia będzie ogłoszona, i to ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia, które powinno iść do rodzin i w jakim kierunku powinniśmy pójść” – dodała.

Minister pytana była też, czy rozważane są zmiany w programie „Rodzina 500 plus”, takie jak na przykład skokowy wzrost kwoty świadczenia na kolejne dzieci, np. trzecie, czwarte.

„My zakładamy, że program 500 plus, w tej formie (…), a więc rozszerzony w ubiegłym roku na dziecko pierwsze i jedyne, będzie funkcjonował. I chcemy opracować taką solidną politykę demograficzną, które pokaże nam dalsze kierunki wsparcia. Wtedy będziemy je przedstawiać” – zaznaczyła Maląg.

Od 1 lipca ub.r. ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Świadczenie z programu „Dobry start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia ub.r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

PAP

drukuj