fot. PAP/Rafał Guz

Min. M. Dworczyk: W nowej rzeczywistości musimy przywrócić działanie gospodarki we wszystkich obszarach, dziedzinach, gdzie to możliwe

W nowej rzeczywistości musimy przywrócić działanie gospodarki we wszystkich obszarach, dziedzinach, gdzie to możliwe i bezpieczne, bo oczywiście bezpieczeństwo cały czas pozostaje priorytetem dla rządu – mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Od dziś poluźniona została część restrykcji związanych z koronawirusem.

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił kilkuetapowy plan powrotu do tzw. nowej normalności. Pierwszy etap wchodzi w życie już dziś. Terminów wdrażania kolejnych nie podano, ponieważ, jak argumentowano, to zależy od sytuacji epidemiologicznej. Im szybciej zostanie wynaleziona szczepionka, tym większe szanse na sprawne przywracanie funkcjonowania państwa.

W sklepach do 100 m kwadratowych limit od dziś wynosi 4 osoby na jedną kasę. W większych placówkach, ograniczenia to 1 osoba na 15 m kwadratowych. Od dziś można wejść także do lasu. Podczas spaceru nie trzeba mieć na twarzy maseczki ochronnej.

Od poniedziałku obowiązują także nowe zasady dotyczące kościołów. To 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Parafie same informują już o tym, ilu wiernych będzie mogło przebywać jednocześnie w świątyni.

Pod koniec tygodnia minister zdrowia ma podsumować rozluźnienie ograniczeń. Wtedy zapadnie też decyzja, co dalej. Teraz musimy nauczyć się funkcjonowania w nowej rzeczywistości – zaznaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

– W nowej rzeczywistości musimy przywrócić działanie gospodarki we wszystkich obszarach, dziedzinach, gdzie to możliwe i bezpieczne, bo oczywiście bezpieczeństwo cały czas pozostaje priorytetem dla rządu. Natomiast, żeby państwo mogło funkcjonować, aby były środki na walkę z koronawirusem, służbę zdrowia, funkcjonowanie państwa, nie możemy pozwolić sobie na takie głębokie zamknięcie gospodarki – powiedział Michał Dworczyk.

W kolejnym etapie otwarte miałyby zostać m.in. hotele i miejsca noclegowe. Dostępne będą też niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Przed trzecim etapem okres weryfikacji będzie już dłuższy. W tym etapie rząd planuje m.in. otwarcie zakładów fryzjerskich oraz sklepów w galeriach handlowych.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl