fot. PAP/Leszek Szymañski

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przeciwna wnioskom o wotum nieufności dla M. Dworczyka i M. Kamińskiego

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wnioski o wotum nieufności wobec ministra Michała Dworczyka oraz ministra Mariusza Kamińskiego.

Wnioski o wotum nieufności wobec ministrów rządu są odpowiedzią Koalicji Obywatelskiej na raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wyborów korespondencyjnych.

– Jak przychodzą wybory, to się okazuje, że mogą je zorganizować minister Dworczyk z ministrem Kamińskim, a pan Sasin wydrukować karty – mówił Sławomir Nitras z KO.

W poniedziałek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zaopiniowała wnioski, jakie Koalicja Obywatelska złożyła przeciwko szefowi kancelarii premiera, Michałowi Dworczykowi, oraz szefowi MSWiA, Mariuszowi Kamińskiemu. Argumenty, po jakie sięgali politycy, nie były nowe. Platforma uzasadniała, że kiedy rząd forsował wybory korespondencyjne, miał tylko krytyczne ekspertyzy. Minister Łukasz Schreiber przekonywał, że działania rządu były wymuszone przez bojkot samorządów.

– Nikt tych wyborów nie odwołał. Wskutek akcji polityczno-medialnej czy partyjno-medialnej próbowano zablokować ich przeprowadzenie – powiedział minister Łukasz Schreiber.

Pod adresem ministra Mariusza Kamińskiego padały ponadto zarzuty o polityczne wykorzystywanie policji i służb. Poseł Maria Janyska z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że policja ograniczała prawo do zgromadzeń. Miała na myśli protesty za tzw. aborcją, czyli za zabijaniem nienarodzonych dzieci.

– Autorytet i zaufanie w społeczeństwie, które przez wiele lat budowali polscy policjanci, zostały naruszone. Zachwiano autorytet, którym cieszyła się polska policja w ostatnich latach – zaakcentowała Maria Janyska.

Wiceminister spraw wewnętrznych, Maciej Wąsik, nie pozostawił tych słów bez echa, mówiąc o agresji protestujących.

– Policja podczas strajku kobiet działała adekwatnie do sytuacji. Tam, gdzie były ku temu przesłanki, podejmowała stosowne działania – podsumował wiceminister Maciej Wąsik.

Wnioski o wotum nieufności wobec ministrów zostały zaopiniowane negatywnie. Sejm zajmie się nimi na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę.

TV Trwam News

drukuj