fot. PAP/Piotr Nowak

Min. M. Błaszczak: 20 lat obecności Polski w NATO to czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju

20 lat obecności Polski w NATO oznaczało dla polskiego wojska czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju; dziś ważne jest, by było ono silne, dobrze zorganizowane i by dysponowało najnowocześniejszym sprzętem – powiedział dziś szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim bierze udział w wojskowym pikniku z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO. Takie pikniki odbędą się w 20 jednostkach wojskowych w kraju.

Mariusz Błaszczak podkreślał, że 20 lat obecności Polski w NATO oznaczało dla polskiego czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju dla polskiego wojska.

„Dziś to wy, żołnierze Wojska Polskiego, tworzycie NATO; to wam zawdzięczamy to, że jesteśmy bezpieczni, na co dzień kształtujecie postawy żołnierzy, także sojuszniczych” – mówił szef MON, zwracając się do żołnierzy.

Podkreślał, że jest z nich dumny i słyszy od sojuszników wyłącznie słowa uznania dotyczące ich pracy; dziękował też za ich zaangażowanie i profesjonalizm.

Według szefa MON przez 20 lat polskie wojsko było aktywne w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO, uczestniczyło w wielu misjach wojskowych. Przypomniał jednocześnie, że w tym czasie poległo 120 żołnierzy, w tym 73 na misjach pod flagą NATO.

„Pamiętamy o nich, modlimy się za nich. To byli bohaterowie. Pamiętamy, że oddali życie za Polskę, bo służba na misji to służba za Polskę” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wskazywał też na zasługi Jana Olszewskiego, który – gdy był premierem – „wytyczał kierunek drogi do NATO”, oraz kolejnych rządów, które – jak ocenił – z tej drogi nie zboczyły. Podkreślił, że dziś „ważne jest to, by Wojsko Polskie było silne, by było dobrze zorganizowane, by dysponowało najnowocześniejszym sprzętem”.

PAP/RIRM

drukuj