fot. PAP/Marcin Obara

Min. J. Czaputowicz: Wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich brak zrównoważonej współpracy gospodarczej

Najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej – podkreślił szef MSZ Jacek Czaputowicza po rozmowach w Warszawie ze szefem MSZ Chin. Wang Yi zadeklarował, że Chiny są gotowe importować z Polski więcej dobrej jakości towarów.

Jacek Czaputowicz i Wang Yi uczestniczyli w poniedziałek w drugim posiedzeniu polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego. Głównym celem tego utworzonego w 2012 roku komitetu jest planowanie i koordynacja współpracy w ramach partnerstwa strategicznego między naszymi krajami. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele 15 ministerstw i instytucji państwowych z obu stron, w tym ministrowie właściwi ds. gospodarczych, rolnych, finansowych i transportu. Ministrowie odbyli też spotkanie dwustronne.

„Obie strony zgadzają się, że najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej” – oświadczył szef polskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Chin po obradach.

Jak mówił Czaputowicz, w 2018 roku obroty handlowe między naszymi krajami osiągnęły 33 mld USD, ale tylko 2,5 mld USD to polski eksport do Chin.

„Saldo ujemne strony polskiej wynosiło ponad 28 mld i wzrosło o 14 proc. w stosunku do poprzedniego roku” – dodał.

„Doceniamy chińskie deklaracje do podjęcia działań na rzecz budowy bardziej zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego z Polską. Będziemy też kontynuować dialog z Chinami na rzecz eliminowania barier w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku. Doceniamy już osiągnięty postęp w niektórych kwestiach gospodarczych” – oświadczył minister spraw zagranicznych.

Przypomniał, że we wrześniu 2018 r. Chiny ponownie otworzyły swój rynek na polski drób i „w ciągu kilku miesięcy zdążył on już stać się drugą najważniejszą pozycją w polskim eksporcie rolno-spożywczy do Chin”.

„Dziękuję panu ministrowi za przekazanie dzisiaj decyzji o przyznaniu naszemu przewoźnikowi LOT dodatkowych par slotów na lotniskach w Pekinie. Dzięki temu już niedługo samoloty LOT-u będę latać siedem razy w tygodniu na trasie Warszawa-Pekin” – powiedział szef polskiego MSZ.

Minister wskazywał, że bezpośrednie połączenia lotnicze przyczyniają się do rozwoju m.in. turystyki. Jak mówił, w ubiegłym roku Warszawę odwiedziło niemal 150 tys. turystów z Chin, co oznacza czterokrotny wzrost na przestrzeni ostatnich lat.

Szef chińskiej dyplomacji zadeklarował, że Chiny są gotowe importować z Polski „więcej dobrej jakości towarów, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa”.

„Mamy wymierne wspólne interesy i wspólne dążenia, więc musimy wzmocnić zaufanie polityczne (…), stworzyć dobre warunki dla dalszego przyspieszenia naszej współpracy; musimy dobrze korzystać z wszystkich mechanizmów, w tym międzyrządowego komitetu, żeby wspierać kontakty między rządami, między resortami, by nasza współpraca wyróżniła się na tle Europy” – mówił Wang Yi. Wzywał też do pogłębienia współpracy polsko-chińskiej poprzez inwestycje w Inicjatywę Pasa i Szlaku.

„Musimy przywiązywać dużą wagę do współpracy w ramach formatu 17+1. Siedem lat temu w Warszawie zgromadzili się przywódcy z Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co dało początek temu formatowi współpracy regionalnej” – mówił chiński dyplomata. Jak zaznaczył, „Chiny i Polska jako inicjatorzy tego formatu i największe kraje w tym mechanizmie powinny przewodzić tej współpracy”.

Pytany o udział chińskich firm we wdrażaniu technologii 5G w krajach Unii Europejskiej w tym w Polsce, Wang Yi powiedział, że rozmawiał na ten temat z szefem polskiego MSZ i usłyszał „stwierdzenie, że Polska zachowuje uczciwe, niedyskryminujące i równe podejście do podmiotów, które są zaangażowane w budowę 5G”.

„Uważamy, że to odpowiada interesom Polski i pokrywa się z przesłaniem współpracy na całym świecie. Miło nam wiedzieć, że w kwestii nowoczesnych technologii będziemy współpracować” – dodał szef chińskiego MSZ.

Ministrowie byli też pytani o to, jak ich zdaniem „nowe rozdanie instytucjonalne” w Unii Europejskiej wpłynie na relacje Unii z Chinami.

Jacek Czaputowicz ocenił, że decyzje w sprawie kandydatów do obsady najważniejszych stanowisk w UE, które zapadły na ostatniej Radzie Europejskiej, wskazują na „pluralizację sceny politycznej w UE”.

„Chcielibyśmy, żeby Unia reprezentowała w kontaktach z Chinami szerszą perspektywę. Mamy wrażenie, że do tej pory dominowały interesy państw największych. Chcielibyśmy, żeby zostały uwzględnione także interesy państw średnich, takich jak Polska” – mówił szef MSZ.

Zaznaczył w tym kontekście, że Chiny dużo inwestują w Europie, natomiast tylko 5 proc. tych inwestycji przypada na państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

„Zachęcałem pana ministra do większych inwestycji, korzystnych dla naszego społeczeństwa, w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej” – mówił minister Czaputowicz.

Jak zaznaczył, oczekiwaniem UE jest, żeby Chiny „w większym stopniu będą znosić bariery, otworzą się na import towarów i usług z Europy”.

„Asymetria, którą notuje Polska w handlu z Chinami dotyczy większości krajów członkowskich UE. Chcemy razem poszukiwać porozumienia, by doprowadzić do równowagi. Dlatego, cieszą mnie deklaracje pana ministra o otwieraniu poszczególnych sektorów, mówiliśmy dziś o rolnictwie, na produkty z Polski” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Wang Yi zaznaczył, że Chiny ze względu na strategiczne partnerstwo z UE z satysfakcją przyjmują fakt, że procedura obsady unijnych stanowisk przebiegła pomyślnie.

„Życzymy dużo sukcesów UE w integracji i pracy na rzecz globalnych wyzwań. Obecnie w naszym świecie zachodzą wielkie zmiany, Chiny i UE są bardzo ważną siłą a globalnej arenie. Mamy porozumienie w kwestii ochrony multilateralizmu, wolnego handlu i otwartości gospodarek”- powiedział.

Minister Czaputowicz przypomniał ponadto, że w tym roku przypada 70. rocznica nawiązania polsko-chińskich relacji dyplomatycznych.

„Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległości Chińskiej Republiki Ludowej. Nawiązanie relacji dwustronnych nastąpiło ledwie tydzień po proklamowaniu – 1 października 1949 roku – powstania Chińskiej Republiki Ludowej” – mówił szef MSZ. Zaznaczył, że od 2011 roku Polska i Chiny są partnerami strategicznymi a w 2016 roku relacje te zostały „podniesione do poziomu wszechstronnego partnerstwa strategicznego”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl