fot. twitter.com/jbrudzinski

Min. J. Brudziński: Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać

Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać – powiedział w poniedziałek w Zbereżu (Lubelskie) szef MSWiA Joachim Brudziński podczas przekazania Straży Granicznej dziewięciu nowoczesnych pojazdów obserwacyjnych.

„Rząd PiS będzie wspierał Straż Graniczną, będzie wspierał polską policję, straż pożarną. Bo na wszystkim należy oszczędzać, grosz publiczny należy kilka razy obejrzeć zanim się go wyda, ale na jednym nie powinno się oszczędzać – na bezpieczeństwie. Tutaj macie moje zapewnienie – będziemy wspierać dalszy rozwój, dalszą modernizację waszej służby” – powiedział Joachim Brudziński do funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Szef MSWiA w placówce SG w Zbereżu w województwie lubelskim przekazał funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kluczyki do dziewięciu pojazdów obserwacyjnych, tzw. PJN-ów. Są to samochody terenowe, wyposażone w systemy kamer do obserwacji terenu dniem i nocą; umożliwiają tę obserwację podczas patrolowania granicy w trudno dostępnych terenach.

Brudziński podkreślił, że to wysoce specjalistyczny sprzęt.

„To rzeczywiście już, można powiedzieć, w pełni XXI wiek. Te pojazdy (…) naszpikowane elektroniką, naszpikowane współczesną techniką, pozwolą wam – jestem o tym przekonany – jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo wschodniej granicy Rzeczypospolitej, która równocześnie jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej” – mówił Joachim Brudziński.

„Ten sprzęt pozwoli wam skuteczniej być krok do przodu przed przestępcami, przed tymi, którzy próbują narażać na szwank interesy ekonomiczne naszego państwa” – dodał.

Koszt jednego pojazdu obserwacyjnego to 1,7 mln zł. Zakupiono 23 takie pojazdy dla czterech oddziałów Straży Granicznej: Nadbużańskiego, Podlaskiego, Bieszczadzkiego i Warmińsko-Mazurskiego.

Joachim Brudziński poinformował, że w ub. roku na program modernizacji Straży Granicznej przeznaczono 280 mln zł i – jak podkreślił – są to dobrze zainwestowane pieniądze polskich podatników.

Minister zaznaczył, że praca Straży Granicznej „w pełni równoważy wysiłek finansów publicznych zaangażowanych w proces modernizacji służb mundurowych”. Dodał, że w ubiegłym roku Straż Graniczna zabezpieczyła towary pochodzące z przestępstw o wartości 210 mln zł. Nadbużański Odział Straży Granicznej zabezpieczył takich towarów na łączną kwotę 45 mln zł.

Minister dziękował funkcjonariuszom SG za odpowiedzialną służbę, przywoływał opinie ministrów spraw wewnętrznych innych państw Unii Europejskiej, którzy z uznaniem wypowiadają się o pracy polskich służb granicznych.

„Jesteście jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą wizytówką naszego państwa” – powiedział minister.

Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga dziękował za wspieranie Straży Granicznej.

„Dzięki ustawie modernizacyjnej możliwe są inwestycje w infrastrukturę, w nowoczesny sprzęt, a także, a może przede wszystkim w funkcjonariuszy. (…) Te działania nie idą na marne. Ten sprzęt trafia na granice, bezpośrednio do ludzi” – powiedział gen. bryg. SG Tomasz Praga.

Podkreślił, że nowe samochody obserwacyjne to jednostki piątej generacji.

„One pozwolą nam dotrzeć w te miejsca, w które do tej pory nie byliśmy w stanie starszymi pojazdami wjeżdżać. Poprawią się też warunki pracy funkcjonariuszy” – dodał gen. bryg. SG Tomasz Praga.

Nadbużański Odział Straży Granicznej ochrania ponad 465 km granicy Polski z Białorusią i z Ukrainą. Około 400 km tej granicy stanowi Bug. W NOSG pracuje około 3 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl